Logo
  • DONALD
  • PREZYDENT DUDA POJECHAŁ DO CHIN PRZYPOMNIEĆ, ŻE Z ROSJĄ NIE WARTO SIĘ KUMPLOWAĆ

Prezydent Duda pojechał do Chin przypomnieć, że z Rosją nie warto się kumplować

24.06.2024, 11:30
fot. X @prezydentpl
Prezydent
Andrzej Duda
udał się z
wizytą do Chin
. Dziś spotkał się tam z chińskim przywódcą
Xi Jingpingiem
, któremu miał przedstawić
"polski punkt widzenia" na wojnę w Ukrainie
. Duda zapowiadał to jeszcze przed wylotem do Chin:
- Nie jest żadną tajemnicą, że wpływy Chin, także wpływy na Rosję, są z całą pewnością ogromne. To, żeby przedstawić nasze spojrzenie na tę kwestię przewodniczącemu Xi Jinpingowi, w moim przekonaniu ma znaczenie kluczowe - zapowiadał Duda.
- Zależy mi ogromnie na tym, żeby wichry historyczne i wszystkie trudne dla nas w Europie sytuacje wojenne, które mają dzisiaj miejsce, nie zaburzyły idei współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Chinami i uczestnictwa Polski w eksporcie chińskich produktów w kierunku Europy, ale także eksporcie polskich i europejskich produktów do Chin. Będę chciał przedstawić tę sytuację przewodniczącemu i powiedzieć, jakie są realia. Podobnie zresztą jak przedstawię mu całą sytuację bezpieczeństwa. Wiemy wszyscy, że Chiny są mocarstwem i mają przyjazne relacje nie tylko z Białorusią, ale i z Rosją - dodał.
Prezydent jest już też po spotkaniu z
premierem Chin, Li Qiangiem
. Podczas rozmowy przypomniał, że jego jedną z pierwszych zagranicznych podróży była wizyta w Chinach:
- Rozpoczynam ostatni rok mojego urzędowania, ostatni rok drugiej kadencji prezydenckiej i cieszę się, że również ta podróż ma miejsce, bo dla mnie to jest element domknięcia procesu budowania współpracy pomiędzy naszymi państwami - stwierdził polski prezydent.
Andrzej Duda podkreślił, że
stosunki polsko-chińskie od samego początku są bardzo dobre
:
- Niezależnie od różnych zmian - także i zmian ustrojowych, chociażby w Polsce - relacje polsko-chińskie opierały się zawsze na wzajemnym szacunku i wzajemnym uznaniu, co dla mnie jest bardzo ważne. Chciałbym, żeby zawsze takie pozostawały -  wyliczał Duda.
- Będziemy rozwijać naszą przyjaźń, zwiększać zaufanie, wzmacniać współpracę gospodarczą. Poszukamy postępu w naszym strategicznym partnerstwie, by dawało jeszcze lepsze rezultaty - wyliczał, przypominając, że zostało ono ustanowione w 2016 r. Chiński premier wyliczył, że w ub. roku wymiana handlowa między Polską  a Chinami wyniosła 42 mld dolarów, co stanowi dwukrotnie większą kwotę niż osiem lat temu - przekazał.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA