Logo
  • DONALD
  • BELGIA: TRWA PROTEST ROLNIKÓW, DO STOLICY WJECHAŁO KILKASET TRAKTORÓW

Belgia: trwa protest rolników, do stolicy wjechało kilkaset traktorów

27.02.2024, 07:00
W poniedziałek w Brukseli doszło do starcia protestujących rolników z belgijską policją. Do miasta wjechało
kilkaset traktorów
, które spowodowały utrudnienia w ruchu oraz zablokowały drogę prowadzącą z dzielnicy europejskiej do centrum.
Demonstranci
podpalili opony
w pobliżu Ronda Schumana, gdzie instytucje unijne mają swoje siedziby, a także taranowali traktorami blokady policyjne. W ruch poszły również petardy. Funkcjonariusze zdecydowali się na wezwanie posiłków. 
Za protestem stoi europejska organizacja Via Campesina, która reprezentuje małe i średnie gospodarstwa rolnicze. Uczestnicy żądają od Unii Europejskiej, żeby wycofała się z
umów o wolnym handlu
m.in. z krajami organizacji Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem. Temat ten był omawiany podczas poniedziałkowego spotkania unijnych ministrów rolnictwa.
Rolnicy deklarują, że akceptują politykę klimatyczną UE, ale oczekują wsparcia i rezygnacji z umów, które pozwalają na import tańszych produktów z zagranicy. Taka ma właśnie być umowa UE-Mercosur, która zakłada niższe cła i kontyngenty na mięso oraz inne produkty. Protestującym nie podobają się również propozycje Komisji Europejskiej, np. ograniczenia wykorzystania gruntów rolnych w UE.
To już drugi brukselski protest. 1 lutego ponad tysiąc traktorów sparaliżowało stolicę Belgii podczas trwającego szczytu UE. 
- Wracamy, aby powtórzyć nasz postulat numer jeden: zagwarantować rolnikom godziwe dochody. W tym celu musimy odejść od polityki wolnego handlu i deregulacji rynku - podkreślił przedstawiciel organizacji rolniczej Fugea, Timothee Petel w rozmowie z RTBF. 
Przed poniedziałkowym spotkaniem minister rolnictwa Czesław Siekierski zapowiedział, że przedstawi argumenty za limitowaniem importu produktów ze wschodu.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Dominik Serwacki 🇵🇱 ✍️ 🌍 on Twitter: "❗️🇧🇪 Belgijscy rolnicy w Brukseli próbują przełamać w kilku punktach barykady wzniesione przez policję.Setki traktorów kieruje się do dzielnicy europejskiej na spotkanie na szczycie państw UE, na którym spotykają się ministrowie rolnictwa. pic.twitter.com/4WWQTX14AL / Twitter"https://x.com/DominikSerwacki/status/1762085711082369374?s=20
Pokaż więcej (7)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA