Logo
  • DONALD
  • KSIĄDZ TYMOTEUSZ SZYDŁO ODCHODZI ZE STANU DUCHOWNEGO

Ksiądz Tymoteusz Szydło odchodzi ze stanu duchownego

11.12.2019, 07:35
fot. East News
Ksiądz Tymoteusz Szydło
, syn Beaty Szydło, we wrześniu miał rozpocząć posługę kapłańską i zacząć odprawiać msze w parafii św. Maksymiliana Kolbego w Oświęcimiu. Pod koniec sierpnia parafianie dowiedzieli się jednak, że
poprosił o bezterminowy urlop.
-
Urlop został udzielony na prośbę księdza Tymoteusza i nie jest określony czasowo
- informował wtedy ksiądz Mateusz Kierczak, dyrektor Centrum Informacyjno-Medialnego Diecezji Bielsko-Żywieckiej w rozmowie z 
Gazetą Wyborczą
W mediach pojawiło się
wiele spekulacji
dotyczących przyczyn urlopu syna Szydło.
W związku z tym ksiądz
Tymoteusz i jego brat Błażej wystosowali do mediów list, w którym prosili o uszanowanie ich życia prywatnego
.
Synowie Beaty Szydło oraz żona Błażeja tłumaczyli, że publikowanie informacji na temat ich życia prywatnego i "niechciana sława" powodowało poczucie
"znacznego dyskomfortu psychicznego".
"Nasze działania stanowią przedmiot komentarzy i ocen dedykowanych m.in. przed internautów, w tym niejednokrotnie w bardzo obraźliwej formie. To wszystko odbija się negatywnie na naszym życiu prywatnym" - napisali w liście
Prosili też, aby
pozwolić im "spokojnie żyć".
Pod koniec października pełnomocnik księdza Tymoteusza Szydło Maciej Zaborowski
w oświadczeniu przesłanym mediom zaprzeczał też plotkom, że ksiądz Tymoteusz został ojcem.
"W stosunku do wszystkich osób oraz podmiotów rozpowszechniających dalej powyższe kłamstwa niezwłocznie kierowane będą do sądów prywatne akty oskarżenia oraz powództwa cywilne o ochronę dóbr osobistych" - ostrzegł adwokat.
"Całkowicie nieprawdziwe oraz zniesławiające, są pojawiające się ostatnio w przestrzeni publicznej plotki dotyczące rzekomej przyczyny urlopu księdza Tymoteusza Szydło.
W szczególności całkowicie nieprawdziwa jest informacja, że ksiądz Tymoteusz został ojcem. Dodać należy, że powód urlopu ma charakter prywatny i nie będzie komentowany publicznie"
 - poinformował w oświadczeniu pełnomocnik Tymoteusza Szydło.
Teraz głos zabrał sam Tymoteusz Szydło.
W oświadczeniu przekazanym
Katolickiej Agencji Informacyjnej
poinformował, że zamierza
odejść ze stanu duchownego:
"
W ostatnich miesiącach przeżywałem głęboki kryzys wiary i powołania
. Z bólem przyznaję, że z czasem zacząłem tracić sens mojej posługi i coraz częściej nachodziły mnie myśli o odejściu ze stanu duchownego. Po głębszym namyśle postanowiłem jednak dać sobie jeszcze jedną szansę i poprosiłem o kilka miesięcy urlopu, by poukładać swoje życie duchowe. Uznałem, że będzie to uczciwe w stosunku do Wiernych, wobec których zawsze starałem się sprawować posługę szczerze i z przekonaniem" - wyjaśnia w oświadczeniu Szydło.
"Obecnie
moja reputacja jako księdza jest zdruzgotana przez plotki i domysły
. Z bólem stwierdzam też, że
nie udało mi się pokonać kryzysu wiary i powołania
. W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego, jak złożyć w kurii diecezji bielsko-żywieckiej prośbę skierowaną do Ojca Świętego o przeniesienie mnie do stanu świeckiego, by uregulować moją pozycję kanoniczną i nie pozostawać w konflikcie sumienia. Jednocześnie oświadczam, że to moja ostatnia wypowiedź w tej sprawie.
Nie zamierzam więcej zabierać głosu i bardzo proszę o uszanowanie tej decyzji
" - napisał ks. Tymoteusz Szydło.
"W tamtym okresie nie uważałem, że powinienem informować opinię publiczną o moich rozterkach duchowych. Uznałem, że nie jestem osobą publiczną i że mam prawo do prywatności. Wydawało mi się, że najlepszym wyjściem będzie odsunięcie się od posługi i przemyślenie wszystkiego w spokoju.
Niestety ten czas przyniósł jeszcze więcej zamętu. Plotki, na mój temat podsycane przez media goniące za sensacją, właściwie uniemożliwiły mi refleksję.
Co bardzo dla mnie bolesne, zainteresowanie tematem podsycały również osoby blisko związane z Kościołem, poprzez wielokrotne wracanie do domysłów na mój temat.
Mam świadomość, że rozpoznawalność, której nigdy nie chciałem, jest związana z funkcjami, które pełni moja Mama
" - dodał.
Przypomnijmy, Tymoteusz Szydło
do wyższego seminarium duchownego w Krakowie wstąpił w 2011 roku.
27 maja 2017 roku przyjął święcenia kapłańskie w katedrze diecezji bielsko-żywieckiej. W jego mszy prymicyjnej na Jasnej Górze udział wzięli premier Beata Szydło, żona prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda oraz prezes PiS Jarosław Kaczyński i inni przedstawiciele rządu oraz Prawa i Sprawiedliwości.  

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA