Logo
  • DONALD
  • UE SZYKUJE ZESTAW ZMIAN, KTÓRE MAJĄ SIĘ SKOŃCZYĆ PRZYNAJMNIEJ CZĘŚCIOWĄ JAWNOŚCIĄ PŁAC W FIRMACH

UE szykuje zestaw zmian, które mają się skończyć przynajmniej częściową jawnością płac w firmach

16.11.2022, 12:30
W marcu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła propozycję
dyrektywy ws. równości i przejrzystości wynagrodzeń
w krajach Unii Europejskiej. Rok później Parlament Europejski opowiedział się za rozpoczęciem dyskusji, która może sprawić, że już wkrótce zmniejszy się luka płacowa. 
Autorzy projektu uważają, że jedną z największych przeszkód w niwelowaniu luki płacowej jest brak transparentności, dlatego proponują wprowadzenie
częściowej jawności płac
w organizacjach działających na terenie Unii Europejskiej.
Pomysł obejmuje m.in. dostęp do informacji o średnich wynagrodzeniach na danym stanowisku w danej firmie czy publikowanie informacji o tzw. widełkach już na etapie ogłoszenia o pracę. Co więcej pracodawca nie będzie mógł pytać kandydatów na rozmowach kwalifikacyjnych o wysokość wcześniejszego wynagrodzenia.
Jeżeli dyrektywa wejdzie w życie, pracownicy będą mogli żądać od pracodawcy wyjaśnień oraz uzasadnienia stosowanych kryteriów wynagradzania, które muszą być obiektywne i neutralne pod względem płci. Pracodawcy zostaną także obłożeni obowiązkiem sprawozdawczym, z uwzględnieniem różnic w wynagrodzeniach ze względu na płeć. 
Jak informuje serwis Forsal.pl, podmioty zatrudniające od 50 do 250 osób będą musiały to robić co dwa lata, z kolei pracodawcy, u których liczba pracowników przekracza 250 osób - co roku. Dyrektywa przewiduje również zakaz stosowania klauzul o poufności wynagrodzenia.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA