Logo
  • DONALD
  • BORIS JOHNSON ZAPOWIADA PRZYJĘCIE 3 MILIONÓW OBYWATELI HONG KONGU, JEŻELI CHINY NIE WYLUZUJĄ

Boris Johnson zapowiada przyjęcie 3 milionów obywateli Hong Kongu, jeżeli Chiny nie wyluzują

03.06.2020, 18:18
fot. East News
Brytyjski premier,
Boris Johnson
zadeklarował na łamach
The Times,
że Wielka Brytania
przyjmie mieszkańców Hongkongu
, jeśli Chiny nadal będą narzucać Hongkongowi ustawy o bezpieczeństwie narodowym.
"
Jeśli Chiny wprowadzą swoje prawo dotyczące bezpieczeństwa narodowego, rząd brytyjski zmieni przepisy imigracyjne i zezwoli każdemu posiadaczowi paszportu z Hongkongu na przyjazd do Wielkiej Brytanii
na wielokrotnie odnawialny okres 12 miesięcy i da dalsze prawa imigracyjne, w tym prawo do pracy, co może otworzyć im drogę do uzyskania obywatelstwa. Stanowiłoby to jedną z największych zmian w naszym systemie wizowym w historii. Jeżeli okaże się to konieczne, rząd brytyjski podejmie ten krok i zrobi to chętnie" - zapowiedział Johnson.
Ustawa, o której mowa, ma wprowadzić restrykcyjne przepisy przeciwko terroryzmowi, separatyzmowi, działalności wywrotowej i "zagranicznym ingerencjom w sprawy regionu”. W praktyce oznaczałoby to stłumienie wszelkiego oporu i ograniczenie swobód obywatelskich.
Hongkong był zamorską kolonią Wielkiej Brytanii do 1997 roku.
Obecnie
350 tysięcy
mieszkańców Hongkongu posiada tak zwane paszporty zamorskie, które pozwalają na bezwizowy wjazd na teren Wielkiej Brytanii na okres do sześciu miesięcy. Johnson zapowiedział, że kolejne 2,5 miliona osób mogłoby się o nie ubiegać.
Szef brytyjskiego rządu zapewnił też, że Wielka Brytania nie stara się hamować Chin, chodzi jedyne o "przestrzeganie umów międzynarodowych".
Na mocy umowy chińsko-brytyjskiej, zawartej w 1984 roku, 
Chiny zobowiązały się pozostawić władzom Hongkongu do 2047 roku autonomię we wszystkich sprawach, z wyjątkiem polityki zagranicznej i sił zbrojnych.
Zobacz też:

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

Podsumowanie najważniejszych informacji dnia wysyłamy codziennie na Telegramie. Wystarczy zainstalować aplikację Telegram i kliknąć tu: https://t.me/donaldplnews

Instagram: https://www.instagram.com/donald.pl

Sprawdź naszą stronę główną:

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA