Logo
  • DONALD
  • KONSTANTY RADZIWIŁŁ UNIEWAŻNIŁ UCHWAŁĘ KRAJOBRAZOWĄ WARSZAWY

Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwałę krajobrazową Warszawy

26.02.2020, 09:15
W połowie stycznie informowaliśmy, że
Warszawa przyjęła uchwałę krajobrazową
, która będzie
regulowała ład reklamowy w mieście
.
Prace nad nią rwały od 2015 roku. W myśl nowych przepisów miasto zostało podzielone na 4 strefy. W strefie śródmiejskiej dopuszczono tylko reklamy na miejskich słupach i na niewielkich nośnikach. Duże billboardy o powierzchni 18 m2 będą mogły być zlokalizowane tylko i wyłącznie przy największych ciągach komunikacyjnych.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Okazuje się, że w poniedziałek
wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił uchwalę krajobrazową zatwierdzoną przez władze Warszawy.
W uzasadnieniu wojewoda napisał, że w sposób istotny
naruszono tryb podjęcia uchwały,
ponieważ po wprowadzeniu w trakcie sesji Rady Warszawy zmian w jej treści, nie uzgodniono projektu z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Oprócz tego projektu nie przedłożono ponownie do publicznego wglądu.
"Owe zmiany skutkowały radykalną zmianą sytuacji wielu podmiotów - zarówno właścicieli oraz użytkowników nieruchomości, podmiotów gospodarczych, a także innych adresatów uchwały, zaś nowe zmiany nie byłyby akceptowalne przez organ uzgadniający" - napisano w rozstrzygnięciu nadzorczym.
Uchwała według
Konstantego Radziwiłła wykracza poza zakres upoważnień ustawowych.
Wicedyrektor Biura Architektury urzędu miasta Wojciech Wagner
napisał na Facebooku, że  zarzuty wojewody „są uznaniowe”:
"
W mojej ocenie powyższe zarzuty są uznaniowe i nie znajdują dostatecznego oparcia ani w zapisach ustawowych, ani w dotychczasowym orzecznictwie.
W decyzji wyraźna jest tendencja interpretacyjna zmierzająca do maksymalnego ograniczania prerogatyw władz publicznych bez oglądania się na spójność i celowość ocenianej regulacji. Jedno jest pewne - zasłużone gratulacje dla tych kilku spółek reklamowych, które nadal będą mogły decydować o wyglądzie stolicy Polski" - napisał Wagner.

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Promujemy też Wasze materiały: donald.pl/sortownia.

 

Chcesz nam pomóc zmieniać polskie media? Przeczytaj, dlaczego warto: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA