Logo
  • DONALD
  • DORADCA ZEŁENSKIEGO: POLSKA URATOWAŁA UKRAINĘ, STOIMY PRZED SZANSĄ STWORZENIA SOJUSZU, KTÓRY BĘDZIE DYKTOWAŁ WARUNKI W REGIONIE

Doradca Zełenskiego: Polska uratowała Ukrainę, stoimy przed szansą stworzenia sojuszu, który będzie dyktował warunki w regionie

11.11.2022, 11:15
Telewizja Biełsat tłumaczy fragmenty długiej rozmowy
doradcy Wołodymyra Zełenskiego Ołeksija Arestowycza
z rosyjską dziennikarką niezależną Juliją Łatyniną. Wywiad w całości ukazał się na YouTube, a duża jego część dotyczy relacji polsko-ukraińskich.
Arestowycz wielokrotnie w rozmowie dziękował Polakom za ich pomoc pod każdym względem. Wspomniał m.in. o
wsparciu militarnym
w postaci 300 czołgów, podkreślił, że nawet w momencie, gdy nikt Ukrainie nie przekazywał sprzętu, Polacy dalej "dawali wszystko, co mogli".
-
Gdyby nie Polska, nie byłoby nas już wśród żywych.
Pod każdym względem: humanitarnym, politycznym, wojskowym. Polska de facto uratowała Ukrainę. (...) Wyrywali sobie i dawali nam. Mam wrażenie, że dali nam więcej, niż zostawili sobie. Nie brali pod uwagę własnych możliwości obronnych. 
Doradca prezydenta Ukrainy mówił też o pomocy humanitarnej i przyjmowaniu uchodźców. Zwrócił uwagę na ułatwienia, z jakich mogą korzystać Ukraińcy, np. przyspieszone nadawanie NIP, ale również na zachowanie Polaków, którzy po ataku Rosji wykazali się ogromną empatią.
- To było zachowanie całego narodu. Tego nie da się podrobić. 
Wszystkim Polakom, Polonii, narodowi, przekazuję najniższy ukłon
. Bo gdyby nie wy, nas by już fizycznie nie było. Polska dała nam wszystko i osłoniła wszystkim, czym mogła. Nie biorąc pod uwagę strat własnych zdolności obronnych itd. Inne państwa mówiły, że nie mogą wspierać Ukrainy za cenę zmniejszenia własnego potencjału obronnego. Polacy to zrobili - stwierdził. 
Arestowycz mówił też, że zadaniem na przyszłość dla Polski i Ukrainy jest
uniknięcie konfliktów
, jego zdaniem należy dążyć do ścisłej współpracy.
- Chciałbym, żebyśmy nawiązali z Polską bliskie relacje, pozwalające na komunikację i kooperację. Możemy unikać słowa „bratnie”, niech one będą bliskie. Wtedy zyskujemy szansę, której w historii nie mieliśmy praktycznie nigdy: cała Europa aż po Azję jest spięta sojuszem Polski i Ukrainy od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. To wielka szansa, która zdarza się raz na tysiąc lat i byłoby wielkim błędem ją zmarnować.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA