Logo
  • DONALD
  • WYBORCZA: PIERWSZA POLKA ZE SKIEROWANIEM NA ZABIEG ABORCJI JUŻ NIE MOŻE GO WYKONAĆ

Wyborcza: pierwsza Polka ze skierowaniem na zabieg aborcji już nie może go wykonać

28.01.2021, 15:56
fot. East News
W środę Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku z 22 października w sprawie aborcji. Natomiast wieczorem orzeczenie opublikowano w Dzienniku Ustaw, co oznacza, że zaczął on obowiązywać.
W odpowiedzi
Strajk Kobiet
zorganizował protesty, które odbyły się w ponad 40 polskich miastach:
Nowe prawo błyskawicznie wpłynęło na życie Polek.
Wyborcza
opisuje przypadek pacjentki z Krakowa.
W środę w
Szpitalu Uniwersyteckim
zjawiła się pacjentka z kompletem dokumentów i badań stwierdzających podejrzenie ciężkiej, nieuleczalnej wady letalnej płodu.
- Wydaliśmy orzeczenie, że ciąża kwalifikuje się do aborcji ze względu na wadę płodu
-  potwierdził konsultant wojewódzki.
Ciężarna dostała skierowanie na zabieg aborcji do jednego z krakowskich szpitali, jednak kilka godzin potem Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie do wyroku.
-
Niestety, to oznacza, że żaden szpital nie może już przeprowadzić u tej pacjentki ani u żadnej innej aborcji ze względu na wady płodu. Pacjentka ma skierowanie na zabieg, ale lekarze nie mogą go wykonać
- powiedział GW prof.
Hubert Huras
.
Profesor Hubert Huras, kierownik oddziału klinicznego położnictwa i perinatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie położnictwa i ginekologii powiedział na łamach
Wyborczej
jak do tej pory wyglądała wydawania decyzji kierowania na zabieg przerwania ciąży.
- Przede wszystkim orzeczenia o kwalifikacji ciąży do przerwania nie wydaje jeden lekarz. W Małopolsce mamy procedurę, że każde podejrzenie wady letalnej konsultuje dwóch specjalistów i oni razem z konsultantem wojewódzkim stwierdzają, że ciąża kwalifikuje się do usunięcia. Mamy komisję i we troje podpisujemy dokumenty. Lekarz, który podczas badania wykryje wadę letalną, nie może być w komisji orzekającej, a ci z komisji nie mogą wykonywać zabiegu. Wszystko to w celu pełnej transparentności, rzetelności i obiektywności.
Po opublikowaniu wyroku legalna aborcja obowiązuje tylko w przypadku kiedy ciąża stanowi zagrożenie życia lub zdrowia kobiety ciężarnej" lub "pochodzi ona w wyniku czynu zabronionego".
Zobacz też: 
 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Ale posłuchaj, jest tego więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

A to nasz kanał na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA