Logo
  • DONALD
  • FINLANDIA IDZIE NA OSTRO Z DEKARBONIZACJĄ I ZAPOWIADA, ŻE W 2040 BĘDZIE MIEĆ UJEMNĄ EMISJĘ CO2

Finlandia idzie na ostro z dekarbonizacją i zapowiada, że w 2040 będzie mieć ujemną emisję CO2

12.06.2022, 08:07
Finlandia
zatwierdziła właśnie
nowe cele klimatyczne
, które oceniane są jako jedne z najbardziej ambitnych na świecie. Państwo chce być neutralne klimatycznie do 2035 roku,
do 2040 roku chce natomiast osiągnąć ujemną emisję CO2.
 
Według Net Zero Tracker bardziej ambitne cele ma jedynie Sudan Południowy, który chce osiągnąć zerową emisję netto do 2030 roku. Jako kraj zaliczany do grupy "rozwijających się" jest jednak w dużym stopniu uzależniony od międzynarodowych funduszy, których potrzebuje m.in. na modernizację transportu. 
Fińskie cele klimatyczne wyznaczono w oparciu o
analizę
, którą przeprowadziła grupa ekspertów z krajowego panelu ds. klimatycznych. Naukowcy sprawdzali m.in., jaki jest sprawiedliwy udział Finlandii w "budżecie" CO2, jaki świat może emitować, zachowując przy tym 66% szans na utrzymanie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5°C. Wyliczenia oparto m.in. na udziale Finlandii w światowej populacji, zdolności do płacenia za redukację emisji i udziale w powodowanie zmian klimatycznych. Uważa się, że to pierwsze cele klimatyczne na świecie wyznaczone w ten sposób. 
Protest klimatyczny przed parlamentem w Helsinkach, 2019, fot. Greenpeace
Minister środowiska
Emma Cari
w rozmowie z mediami podkreślała, że dla rządu było bardzo istotne, aby cele były uzgodnione z naukowcami, ale i aktywistami zajmującymi się zmianami klimatu.
- Kraje o wysokich dochodach muszą przyjąć progresywną i aktywną rolę, jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatu - stwierdziła w rozmowie z portalem Climate Home. 
Cele Finlandii minister określiła jako "bardzo ambitne, ale możliwe do osiągnięcia". Podkreślała również, że mają one szerokie, ponadpartyje poparcie. 
- To zagwarantuje, że cel neutralności węglowej do 2035 roku zostanie utrzymany, a
prace klimatyczne będą kontynuowane poza terminami wyborczymi.
 Cel Finlandii, jakim jest zbudowanie państwa opiekuńczego wolnego od paliw kopalnych, to kwestia związana nie tylko z kryzysem klimatycznym, ale także z polityką bezpieczeństwa. Im szybciej wyeliminujemy naszą zależność od zasobów kopalnych, tym lepiej dla klimatu i bezpieczeństwa Finlandii i Europy jako całości - stwierdziła. 
Eksperci oceniają, że sukces Finlandii w osiągnięciu celów klimatycznych w dużej mierze zależy od przyjęcia odpowiednich programów przeciwdziałających wylesianiu. 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę na Patronite

Zobacz nasz manifest, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA