Logo
  • DONALD
  • PREMIER SPOTKAŁ SIĘ Z JEDNYM ZE ZNANYCH WAŻNYCH BIAŁORUSKICH BLOGERÓW, NEXTA

Premier spotkał się z jednym ze znanych ważnych białoruskich blogerów, NEXTA

22.08.2020, 08:31
Mateusz Morawiecki
spotkał się wczoraj ze
Sciapanem Puciłą
, jednym z czołowych białoruskich blogerów, twórcą znanego kanału
NEXTA
. Podczas rozmowy, opublikowanej na Facebooku, premier mówił m.in. o polskiej i unijnej pomocy dla Białorusi.
- Gratuluje działalności, tego co robicie jako wolni blogerzy, media. Dzięki wam dociera prawda do narodu - powiedział na początku rozmowy. 
Oceniając sytuację na Białorusi, Morawiecki stwierdził, że
"to przełomowy moment w życiu narodu"
.
- Dzień pod dniu, godzina po godzinie dzieje się historia. Zmiany są nie do zatrzymania, pragnienie wolności, demokracji, chęć bycia częścią wolnych narodów.
Dalej Morawiecki opowiadał o swoim
pięciopunktowym planie pomocy Białorusi
i o środkach, które mają być uruchomione na ten cel. Zapowiedział również m.in. uproszczenia przy przekraczaniu granicy i ułatwienia dla białoruskich studentów w Polsce. 
- Chcemy
uruchomić szybko środki na pomoc dla osób represjonowanych
, ale także na pomoc dla osób, które chcą przyjechać do Polski, budować przyjaźń polsko-białoruską, kontakty na przyszłość. Chcemy by każda złotówka była przeznaczona dla osób potrzebujących. Czasami to osoby bardzo pobite, chore, wymagające leczenia. 
Morawiecki i Puciła rozmawiali również o
unijnych funduszach dla Białorusi
. W środę Rada Europejska uzgodniła, że będą to
53 miliony euro
, z których 2 miliony euro ma trafić na wsparcie ofiar represji i przemocy władzy, 1 mln euro na rozwój społeczeństwa obywatelskiego i niezależnych mediów, a 50 mln euro z instrumentu wsparcia walki z koronawirusem dla ochrony zdrowia, m.in. do szpitali i na zakup sprzętu medycznego. 
Puciła ocenił, że
taki podział środków "trochę obraża Białorusinów walczących teraz o swoją wolność"
- Postaram się przekonać moich kolegów i koleżanki, premierów i prezydentów, by proporcje były inne. Myślę, że jest to element, czy efekt, pewnego braku wyczucia, priorytetów dzisiaj dla społeczeństwa białoruskiego. (...) mogę zadeklarować, że pieniądze, które zarezerwowaliśmy w budżecie polskim na pomoc dla Białorusi, to odwrotne proporcje. Ze strony polskiego państwa popłynie pomoc dla poszkodowanych, ale daleko więcej niż te 3 mln - stwierdził Morawiecki. 
22-letni Puciła 
od trzech lat mieszka w Polsce
, wyjechał, gdy groziło mu aresztowanie za znieważenie prezydenta w interencie. Na początku sierpnia uzyskał
 status uchodźcy.
Jego
kanały na Telegramie
, które obserwuje ponad milion osób, są głównym źródłem informacji dla protestujących. Władze Białorusi twierdzą, że tym sposobem Puciła steruje całym ruchem oporu, za blogerem wystawiono list gończy, grozi mu 15 lat więzienia. 

Hej, jesteś na Donald.pl

Jesteśmy niezależnym portalem, który sprawdza informacje i podaje ich źródła. Piszemy o ciekawych i ważnych wydarzeniach, o ludziach i o popkulturze. Walczymy o więcej dystansu i zdrowego rozsądku w polskich mediach.

 

Chcesz nam pomóc zmieniać polskie media? Przeczytaj nasz manifest na Patronite: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://twitter.com/MorawieckiM/status/1296910825291210753?s=20https://twitter.com/MorawieckiM/status/1296910825291210753?s=20
2. https://www.facebook.com/MorawieckiPL/videos/310427820228535/?v=310427820228535https://www.facebook.com/MorawieckiPL/videos/310427820228535/?v=310427820228535
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA