Logo
  • DONALD
  • CHRZANÓW TESTUJE NOCNĄ PROHIBICJĘ, BYĆ MOŻE ZOSTANIE WPROWADZONA TAKŻE W KRAKOWIE

Chrzanów testuje nocną prohibicję, być może zostanie wprowadzona także w Krakowie

20.10.2022, 10:30
We wtorek radni
Chrzanowa
przyjęli uchwałę dotyczącą
ograniczenia sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych
. Zgodnie z jej zapisami będzie ona zakazana we wszystkich punktach handlowych między 23 a 6. Alkohol wciąż będzie dostępny w barach i restauracjach. Za wprowadzeniem nocnej prohibicji było 10 radnych, przeciwko - 9, 2 wstrzymało się od głosu.
- To trudna decyzja. Ważymy z jednej strony swobodę gospodarczą, a z drugiej dobro mieszkańców, którzy mają prawo do nocnego wypoczynku. Doświadczenia innych miast pokazują, że po wprowadzeniu ograniczeń zmniejszyła się liczba policyjnych interwencja dotycząca zakłócenia ciszy nocnej i bójek - tłumaczy burmistrz Chrzanowa,
Robert Maciaszek
.
W praktyce zakaz dotknie stacji benzynowych i jedynego w mieście sklepu całodobowego. To z inicjatywy mieszkańców okolicy, w którym znajduje się ten sklep, podjęto uchwałę. Skarżyli się oni bowiem na hałas, spożywanie alkoholu pod sklepem i nocne awantury. 
Nad wprowadzeniem nocnej prohibicji zastanawia się też
Kraków
. Urząd Miasta przygotował
ankietę
, w której pyta mieszkańców o ich zdanie na ten temat. 
- Chcemy zapytać mieszkańców, co myślą na temat zasadności i szczegółów ograniczenia nocnej sprzedaży alkoholu. Zaplanowaliśmy ankietę, którą każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić. Wyłoniliśmy dodatkowo firmę, która przeprowadzi badania w tej sprawie na próbie kilkuset osób.  Zaplanowaliśmy ankietę, którą każdy mieszkaniec będzie mógł wypełnić. Wyłoniliśmy dodatkowo firmę, która przeprowadzi badania w tej sprawie na próbie kilkuset osób - mówi zastępca prezydenta Krakowa
Bogusław Kośmider
.
Jak podaje krakowski magistrat, przygotowane propozycje rozwiązań dotyczą zakazu sprzedaży alkoholu między północą a godz. 5.30 lub między godz. 22.00 a 6.00, a także zakazu sprzedaży alkoholu obejmującego całe miasto lub tylko dzielnice, które o to zawnioskują.
Na ograniczenie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych decyduje się coraz więcej miast, ostatnio zrobiło to m.in.
Zakopane
. Często nocna prohibicja dotyczy wyłącznie ścisłych centrów miast. Tak jest np. w Gdańsku. 
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA