Logo
  • DONALD
  • MINISTER CZARNEK MÓWIŁ O 100 000 NAUCZYCIELI DO ZWOLNIENIA, A RZECZNIK RZĄDU MÓWI, ŻE NIEPRAWDA I ŻE JAKOŚ TO BĘDZIE

Minister Czarnek mówił o 100 000 nauczycieli do zwolnienia, a rzecznik rządu mówi, że nieprawda i że jakoś to będzie

01.01.2023, 13:00
Minister
Przemysław Czarnek
kilka dni temu na antenie Radia Zet mówił m.in. o zmianach, które czekają szkoły w najbliższym czasie szkoły.  Stwierdził, że potrzebne będą
zwolnienia
. Według jego szacunków zwolnionych może zostać nawet
100 tysięcy nauczycieli:
- Jeszcze nie w przyszłym roku zwolnienia nauczycieli, ale w perspektywie dwóch-trzech lat na 100 proc. tak. Zwłaszcza w szkołach średnich. Wiedzą to dyrektorzy liceów. Choćby takich, jak w Prudniku, którzy nie zatrudniają dodatkowo nauczycieli, wolą dać nadgodziny - mówił.
- Wchodzi
potężny niż demograficzny, zwłaszcza do szkół średnich
i to będzie powodowało, że nauczycieli będzie tam za dużo. Trzeba przygotować rozwiązania, które pozwoliłyby na odejście na emeryturę - stwierdził.
Do słów Czarnka odniósł się rzecznik rządu Piotr Müller, który próbował przekonać, że minister wcale nie mówił o zwolnieniach, lecz o próbach ich uniknięcia:
- Minister Czarnek chce
podjąć działania, które doprowadzą do tego, żeby nie było takiej sytuacji,
a nie, że chce zwalniać nauczycieli. Przecież to jest absurdalna teza, którą gdzieś tutaj widzę pomiędzy wierszami albo w niektórych mediach - ocenił rzecznik rządu.
- Mówił o tym, że ryzyka związane z naturalnymi procesami demograficznymi istnieją i dlatego trzeba podjąć takie działania, aby do takiej sytuacji nie doszło - dodał.
Do słów ministra edukacji odniósł się także
rzecznik PiS Rafał Bochenek:
- Nie sądzę, aby dochodziło tutaj do jakichś masowych zwolnień. Pewnie trzeba będzie przeorganizować trochę pracę i jeżeli chodzi o pracę, nauczyciele powinni być spokojni, będziemy robić wszystko, aby każdy był odpowiednio zabezpieczony - powiedział.
Polityk przyznał też, że PiS rozważa opcję
przywrócenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli
:
 - Jeżeli chodzi o wiek emerytalny, to rzeczywiście bierzemy to pod uwagę. Będą na pewno rozmowy ze związkowcami w tej sprawie. Przypomnę, że prawo do wcześniejszego wieku emerytalnego zostało zabrane nauczycielom przez Donalda Tuska, dzisiaj my jako rząd PiS będziemy się nad tym pochylać, aby wrócić do tego rozwiązania - powiedział.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA