Logo
  • DONALD
  • WOJTEK O ZMIANACH, JAKIE PRZYNIESIE POLSKI ŁAD OSOBOM Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIAMI: NIC NIE ZMIENI, BO NIC O NICH NIE MA

Wojtek o zmianach, jakie przyniesie Polski Ład osobom z niepełnosprawnościami: nic nie zmieni, bo nic o nich nie ma

20.05.2021, 12:55
W sobotę Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało
Polski Ład
, czyli
program zmian dla Polsk
i. Mateusz Morawiecki podkreślił, że głównymi filarami Polskiego Ładu jest ochrona zdrowia, "sprawiedliwy system podatkowy", mieszkalnictwo, edukacja, program inwestycyjny oraz emerytury bez podatków.
Wojtek Sawicki
założyciel instagramowego profilu
"Life on Wheelz"
, na którym
walczy z dyskryminacją osób z niepełnosprawnością,
zauważył że podczas sobotniej konwencji
nikt nie poruszył kwestii pomocy tej grupie społecznej
. Bloger podkreślił, że jedynie w papierowej wersji programu znalazł się akapit poświęcony osobom z niepełnosprawnością.
"Gdy kilka dni temu oglądałem huczną, pompatyczną transmisję z oficjalnej prezentacji Polskiego Ładu,
z niecierpliwością czekałem na choćby jedną wzmiankę na temat osób z niepełnosprawnościami. Niestety nie doczekałem się.
Premier pięknie mówił o innowacjach, dopłatach do mieszkań, o pomocy emerytom, przyrównywał rządowy plan do kwitnącej wiosny, ale o wsparciu dla OzN najwyraźniej zapomniał. Widocznie nie ma dla nas miejsca w nowej, lepszej Polsce" - napisał Sawicki.
"Nie dawało mi to spokoju, trudno było mi uwierzyć w pominięcie tego tematu w tak ważnym i obszernym dokumencie. Dlatego ściągnąłem dzisiaj plik w PDF-ie i uważnie przejrzałem wszystkie założenia tego ambitnego, ogłaszanego z fanfarami planu. Znalazłem jedynie dwa punkty poświęcone OzN, jednak nie doszukałem się w nich niczego ciekawego. Natknąłem się głównie na ogólniki i rozwiązania dawno już wprowadzone (np. Fundusz Solidarnościowy). (...)
Czuję się bardzo rozczarowany, znowu zostaliśmy potraktowani jak piąte koło u wozu, jakbyśmy nie istnieli
"- stwierdził.
Sawicki zwrócił uwagę na obietnice podniesienia wydatków na służbę zdrowia, jednak dla osób z niepełnosprawnością to wciąż za mało:
"Pozytywem wydaje się natomiast zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia do 7% PKB. Co prawda wiąże się to z podniesieniem podatków dla najlepiej zarabiających. Uważam jednak, że to krok w dobrą stronę, gdyż popieram progresywny system podatkowy. Podniesienie jakości publicznej ochrony zdrowia z pewnością przysłuży się wielu osobom z niepełnosprawnościami. Ale nie zapewni nam dostępu do całodobowego wsparcia wykwalifikowanych opiekunów, nie przyczyni się do aktywizacji zawodowej, nie podwyższy naszych rent i świadczeń do wysokości, która pozwali nam i naszym najbliższym na godne życie. PiS to kolejny rząd, który ma nas za nic, jak zawsze jesteśmy zdani tylko na siebie" - napisał.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.instagram.com/p/CPAiyvyH-PB/?utm_source=ig_embedhttps://www.instagram.com/p/CPAiyvyH-PB/?utm_source=ig_embed
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA