Logo
  • DONALD
  • ZAMEK W STOBNICY, TEN CO POWSTAJE NIELEGALNIE, JEST JUŻ PRAWIE SKOŃCZONY

Zamek w Stobnicy, ten co powstaje nielegalnie, jest już prawie skończony

26.05.2023, 16:30
fot. Podróże WW
Historia budowy zamku w Stobnicy jest długa i pełna kontrowersji, jednak wygląda na to, że
prace nad budowlą powoli zmierzają ku końcowi
. Na ten moment wciąż nieznane są losy zamku od strony prawnej, jednak na nagraniach, które trafiają do sieci, widać, że z zewnątrz inwestycja jest praktycznie gotowa, a w środku trwają prace wykończeniowe. 
Budowlańcy zdradzili Business Insider, że oficjalne otwarcie zamku może mieć miejsce
jeszcze w tym roku
fot. Podróże WW
Za inwestycje odpowiadają twórcy poznańskiej firmy D.J.T. Prace nad zamkiem ruszyły prawdopodobnie w 2015 roku, jednak media zainteresowały się sprawą dopiero w 2018 roku. O budowie zaczęło być głośno głównie ze względu na jej lokalizację - zamek powstaje na granicy Puszczy Noteckiej należącej do
obszaru Natura 2000
fot. Podróże WW
Pod koniec 2020 roku prokuratura skierowała do sądu
akt oskarżenia
przeciwko osobom, "których działania mają związek z realizacją nielegalnej inwestycji". Objęto nim sześć osób. Wśród nich znalazł się Paweł N. i Dymitr N, którzy reprezentowali spółkę odpowiedzialną za inwestycję. Pawła N. oskarżono o użycie poświadczającego nieprawdę dokumentu, złożenie fałszywego oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością oraz o prowadzenie działalności zagrażającej środowisku. Z kolei Dymitr N. usłyszał zarzuty dotyczące realizowania wbrew zakazowi inwestycji budowlanej na Obszarze Specjalnej Ochrony Ptaków w ramach sieci Natura 2000. 
Oskarżeniem objęto także Waldemara S., który był architektem i głównym projektantem. Prokurator w akcie oskarżenia stwierdził, że działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, poświadczył nieprawdę w dokumencie poprzez podanie nierzetelnych danych dotyczących wielkości powierzchni planowanej do przekształcenia.
fot. Podróże WW
Sąd Rejonowy w Obornikach, który zajmował się sprawą w czerwcu, zadecydował jednak o
umorzeniu postępowania karnego
wobec Pawła N., Dymitra N. oraz Waldemara S.
Uzasadniając swoją decyzję, sędzia zajmująca się sprawą odniosła się do wydanego w styczniu tego roku wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który orzekł, iż warunki prawne do unieważnienia zgody na budowę tzw. zamku w Stobnicy nie zostały spełnione, a zgodnie z nowelizacją prawa budowlanego z 2020 roku przedawniła się możliwość stwierdzenia nieważności pozwolenia.
Sędzia wskazała, że ustawa dotycząca obszaru Natura 2000 nie zawiera bezwzględnego zakazu zabudowy na jej terenie, lecz zabrania lokalizacji inwestycji mogących w znaczący sposób pogorszyć stan siedlisk.
fot. Podróże WW
Decyzja sądu nie spodobała się prokuraturze, która złożyła zażalenie na to postanowienie sądu. Rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, komentując sprawę, stwierdził, że w ocenie prokuratora postanowienie to było pozbawione podstaw.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA