Logo
  • DONALD
  • LUDZIE I ZWIERZĘTA CIERPIĄ PRZEZ SUSZĘ W AMAZONII, WODA MA 39 STOPNI, ZNALEZIONO PONAD 100 MARTWYCH DELFINÓW

Ludzie i zwierzęta cierpią przez suszę w Amazonii, woda ma 39 stopni, znaleziono ponad 100 martwych delfinów

03.10.2023, 10:45
Od kilku tygodni brazylijska
Amazonia
zmaga się z ogromną
suszą
, która coraz bardziej zagraża ludziom i zwierzętom. W ostatnich dniach w jeziorze Tefe znaleziono ponad
100 martwych delfinów
. Choć naukowcy mówią, że jest za wcześnie, aby wyrokować, co jest przyczyną ich śmierci, pierwsze ustalenia wskazują właśnie na suszę i ekstremalnie wysoką temperaturę wody.
Od ponad dwóch tygodni w stanie Amazonas obowiązuje stan zagrożenia środowiska. Władze odnotowują m.in. historycznie niski poziom wód Amazonki, obecnie jest on około 6 metrów niższy niż w ubiegłym roku.
O suszy w Amazonii pisaliśmy tutaj:
Jak informuje CNN, w sobotę państwowy Instytut Mamirauá w sobotę podał, że
w jeziorze Tefe znaleziono 102 martwe delfiny
. Pracownicy instytucji przyznali, że jest to niespotykana liczba zgonów, która prawdopodobnie ma związek z trwającą suszą oraz wysoką temperaturą wody. 
"Jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić przyczynę tego ekstremalnego zdarzenia, ale zdaniem naszych ekspertów jest ono z pewnością powiązane z okresem suszy i wysokimi temperaturami wody w jeziorze Tefé, która 
w niektórych punktach przekracza 39 stopni Celsjusza
" - podał instytut cytowany przez CNN.
Naukowcy i aktywiści próbują ratować ocalałe delfiny, przenosząc je do głównego odcinka rzeki, gdzie woda jest chłodniejsza. Operacja jest jednak bardzo skomplikowana, m.in. ze względu duże odległości.
- Przenoszenie delfinów do rzeki nie jest łatwe ani bezpieczne. Przed wypuszczeniem zwierząt trzeba za każdym razem sprawdzić, czy w wodzie nie ma szkodliwych dla nich toksyn lub wirusów - mówi w rozmowie z CNN André Coelho, badacz z Instytutu Mamiraua.

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Volcaholic 🌋 on Twitter: "Over the past week, more than 100 dolphins have neen found dead in Lake Tefé, Brazilian Amazon, due to an historic drought and record-high water temperatures exceeding 102 degrees Fahrenheit according to the Mamirauá Institute, funded by the Brazilian Ministry of Science.... pic.twitter.com/ZllfLlHQVm / Twitter"https://x.com/volcaholic1/status/1708414083857351015?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA