Logo
  • DONALD
  • KRAKÓW: SĄD ORZEKŁ, ŻE FACET ATAKUJĄCY KUZYNA SAMURAJSKIM MIECZEM WCALE NIE ZACHOWAŁ SIĘ JAK SAMURAJ

Kraków: sąd orzekł, że facet atakujący kuzyna samurajskim mieczem wcale nie zachował się jak samuraj

31.01.2023, 13:10
fot. Policja
Pasjonat Japonii Robert B. stanął przed sądem, ponieważ
zaatakował swojego kuzyna samurajskim mieczem
. Mężczyzna usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa 20-letniego Konrada. 
Oskarżony mieszka pod Krakowem wraz z siostrą. Robert od zawsze pasjonował się Japonią, a zwłaszcza tradycją samurajów. Mężczyzna uczył się japońskiego i sam wyrabiał miecze samurajskie, które później sprzedawał. 
Pewnego dnia wujostwo rodzeństwa wprowadziło się chwilowo do ich domu. Para uciekała przed ich 20-letnim synem Konradem, który miał ich prześladować i dręczyć. Robert zaznaczył, że nie chce widzieć Konrada. 
Rodzina oskarżonego jednak nie dotrzymała obietnicy i przekazała klucze 20-latkowi. Konrad wszedł bocznym wejściem. Robert B. zauważył syna wujków, kiedy ten korzystał z toalety przy otwartych drzwiach. 
Na widok kuzyna zdjął ze ściany jeden z mieczy, wetknął go sobie za pas i ruszył w pogoń za Konradem. Oskarżony kazał opuścić lokum 20-latkowi, jednak został mocno pchnięty przez Konrada, który uciekł na podwórko. Młody samuraj podążył za nim, wyciągnął zza pasa miecz i zadał nim jeden cios. 
Ostrze trafiło przecięło kuzynowi zginacz nerwu łokciowego, ścięgna zginaczy, tętnicę łokciową i promieniową oraz uszkodziło kość śródręcza. Konrad trafił do szpitala na siedem dni. 
Miłośnik Japonii
zaprzeczył, że zamierzał zabić mężczyznę
oraz przeprosił za swoje zachowanie. 
- Gdybym chciał to zrobić, to nic nie stało na przeszkodzie, a cios w głowę mogłem zadać zupełnie innym cięciem, które także systematycznie ćwiczę. Ja miarkowałem moje jedyne uderzenie i to w wyciągniętą w moim kierunku rękę. Uderzyłem, bo czułem się zagrożony - zeznał.
Biegli wypowiedzieli się, że Robert był poczytalny w chwili czynu, ale ma skłonność do zachowań impulsywnych i słabo kontrolowanych. Podczas rozprawy sądowej podkreślał, że
stara się żyć według kodeksu bushido
, który ceni zwłaszcza takie cechy jak męstwo, prawdomówność czy odwaga.
Sąd Apelacyjny w Krakowie uznał zeznania Roberta za wiarygodne. Oceniono także, że nie chciał zabić kuzyna, ponieważ miał ku temu okazję i jej nie wykorzystał. Samuraj został skazany na
półtora roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata
, 1000 zł grzywny oraz skonfiskowano jego miecz. Mężczyzna odwołał się w sprawie zwrócenia jego własności. 
- Jestem całkowicie przesiąknięty ideami kodeksu bushido, a one mówią, że utrata miecza to świętokradztwo, a miłość do oręża jest jedną z podstawowych zasad tego kodeksu - podkreślił.
Sąd wskazał jednak, że żyjemy w porządku, który stanowi Konstytucja RP i ona powinna być wyznacznikiem wszelkich zachowań każdego Polaka. 
- Robert B. sam się zhańbił, bo
prawdziwy samuraj okazuje miłosierdzie
, którego oskarżony nie okazał, atakując kuzyna mieczem. Nie był ani mężny, ani powściągliwy, ani godny, by być prawdziwym wojownikiem i dlatego miecza z powrotem nie dostanie - uznał sąd. 
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA