Logo
  • DONALD
  • PIELĘGNIARKI IDĄ PO SWOJE, CHCĄ WIĘCEJ ZARABIAĆ I ŻEBY PIENIĄDZE DLA NICH SIĘ "NIE ZGUBIŁY" W ŁATANIU BUDŻETÓW SZPITALI

Pielęgniarki idą po swoje, chcą więcej zarabiać i żeby pieniądze dla nich się "nie zgubiły" w łataniu budżetów szpitali

22.06.2022, 16:15
Na środowym i czwartkowym posiedzeniu Sejmu podczas spotkania Komisji Zdrowia ma odbyć się
głosowanie nad senackimi poprawkami
w projekcie ustawy o
podwyżkach w ochronie zdrowia,
które mają obowiązywać od 1 lipca. Jutro z kolei projekt ma trafić na posiedzenie plenarne. W dokumencie określono kwoty podwyżek dla poszczególnych zawodów medycznych. Projekt w oryginalnym kształcie nie do końca podobał się
pielęgniarkom
. Te
lobbują
za utrzymaniem poprawek zaproponowanych przez Senat.
Dziś pod Sejmem
zorganizowany został protest
tej grupy zawodowej.
Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych tłumaczy, że pielęgniarki chcą, aby pieniądze na
podwyżki były "znaczone", tak, by nie można było ich przekierować na inny cel:
- Aby były wyodrębnione w budżecie szpitala, podmiotu leczniczego. Ponieważ, jeśli trafią do jednej puli pieniędzy za świadczenia, to może dojść do sytuacji, że pracownicy tych pieniędzy nie dostaną. My widzimy te niebezpieczeństwa zaszyte w ustawie, bo mamy doświadczenia po dodatku zembalowym, który miałyśmy dotychczas. Wiemy, że pracodawcy często nie wypłacali go w pełnych kwotach i mamy w naturalny sposób, jako związki zawodowe, prawo mieć ograniczone zaufanie do pracodawców - wyjaśniła.
Oprócz tego pielęgniarki gwarancji podwyżek dla pracowników:
- Należy usunąć artykuł 5a z nowelizacji ustawy, który pozwala pracodawcom degradować pracowników od 1 lipca. Dam przykład: jako pielęgniarka wykształcona w poprzednim systemie mogę mieć studia magisterskie pięcioletnie jednolite po liceum medycznym, a pracodawca powie: „ja panią kwalifikuje do grupy 6 i traktuję, że pani ma liceum medyczne skończone”. To jest ta pułapka – wyjaśniła Ptok.
Protestujące chcą zwrócić
uwagę na kwestię uznawania kwalifikacji:
- Mamy obowiązek ustawowy kształcenia się, to wynika z naszej ustawy zawodowej, więc jeśli mam tytuł magistra i specjalizację, to uważam, że tę wiedzę wykorzystuję w procesie pracy i chcę, żeby mi za to płacono - podkreśliła.
Pielęgniarki nie łudzą się, że w czasie protestu pojawi się przed Sejmem minister Adam Niedzielski:  
- Nasze stanowisko jest niezmienne, mam makulaturę pism kierowanych do ministra zdrowia. Mogę powiedzieć, że Ministerstwo nie słucha tego środowiska, bo gdyby słuchało, to nas by tutaj nie było. Żadnych ustępstw po stronie Ministerstwa, ustępstwa mają być po stronie grupy zawodowej, która swoje oczekiwania artykułuje od roku ubiegłego i od momentu wejścia w życie ustawy – podsumowała.
Była przewodnicząca związku, a obecnie przewodnicząca Forum Związków Zawodowych Dorota Gardias, która jest również obecna przed Sejmem podziękowała pielęgniarkom, że walczą o lepsza przyszłość dla kolejnych pokoleń pielęgniarek:
- Dziękuję wam za to, że walczycie o lepszą i bezpieczną przyszłość dla tych, którzy przyjdą do pracy w kolejnych latach. Wasz czas, energia i trud, który wkładacie w działalność związkową, będzie wytyczać ścieżki młodym kobietom i mężczyznom kreślącym swoje plany zawodowe. Pamiętajcie o jednym: protestowaliśmy, protestujemy i będziemy protestować w kolejnych latach. Jesteśmy właśnie po to, aby reprezentować nasze koleżanki i naszych kolegów. Niech was nie zniechęcają wszelkie stawiane nam od kilkudziesięciu lat bariery. Musimy mieć na uwadze, że naszą rolą, rolą związkowców jest przełamywanie właśnie tych barier.
Pielęgniarstwo i położnictwo to jest wartość, o którą warto walczyć
- powiedziała.
- Ktoś powie, że to się nie opłaca. Często słyszę glos tych, którzy próbują związkową misję przeliczyć, zmierzyć i w kółko oceniać i osądzać. Jako przewodniczą Forum Związków Zawodowych chcę wam powiedzieć, że nie wszystko warto, co się opłaca. Czasem się nie opłaca, a warto - podkreśliła.
Protest przed Sejmem ma potrwać
do czwartku do godziny 24.

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA