Logo
  • DONALD
  • TUSK PODSUMOWAŁ WYBORY SAMORZĄDOWE: DEMOBILIZACJA WŚRÓD MŁODYCH, PORAŻKA NA WSCHODZIE I WSI

Tusk podsumował wybory samorządowe: demobilizacja wśród młodych, porażka na wschodzie i wsi

08.04.2024, 06:45
Wczoraj zakończyły się
wybory samorządowe
. Wciąż trwa liczenie głosów. Według sondażu
exit poll
przeprowadzonego przez Ipsos wybory zwyciężyło
Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 33,7 procent poparcia
. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowało 31,9 procent Polaków, zaś na trzecim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 13,5 procent głosów.
Kluczowy pojedynek o fotel
prezydenta Warszawy wygrał Rafał Trzaskowski
. Wybory zakończą się tam na pierwszej turze, ponieważ Trzaskowski miał zdobyć prawie 60 procent głosów:
Jeszcze wczoraj po ogłoszeniu wyników sondażowych
premier Donald Tusk
stwierdził, że jest zadowolony z wyniku wyborów. Pogratulował Rafałowi Trzaskowskiemu i dodał, że Koalicji Obywatelskiej udało się odbić województwa, które wcześniej należały do PiS:
-
Rafał Trzaskowski potwierdził, że jest liderem demokratycznej Polski, tej samorządowej, uzyskał kapitalny wynik.
Wiecie dlaczego wygraliśmy wybory 15 października, wiecie dlaczego dziś ta nadzieja jest jeszcze większa: że Polska będzie się zmieniała w tę stronę o jakiej marzyliśmy. W Polskę szczęśliwą, ludzi odpowiedzialnych. Wiedzieliśmy, że będzie trudno. Nie wszyscy dawali nam 100-procentowe gwarancje, że po 15 października ta koalicja, która odegnała złe demony, że utrzymamy to poparcie, a nawet je zwiększymy w wyborach samorządowych. Dziś mogę to ogłosić w imieniu Polski demokratycznej, Polski wolnej, że 15 października powtórzył się także w kwietniu. Jestem dumny z nas Polek i Polaków - kontynuował.
- Być może niektórzy myśleli, że będzie łatwiej. To, że udało nam się odbić główne województwa, to że w miastach PiS, nasz główny oponent, poniósł spektakularną klęskę, to nie znaczy, że ta droga będzie łatwa. Nic nie będzie łatwe - dodał.
Dziś Tusk opublikował
wpis w mediach społecznościowych
, w którym podsumował wynik wyborów i
wskazał na sukcesy i porażki.
Wśród tych drugich premier wymienił słabszą niż w wyborach październikowych frekwencję i porażkę w województwach wschodnich i wśród rolników:
"Co cieszy? Systematyczne odrabianie strat: w 2018 siedem punktów, w 2023 pięć, dzisiaj - dwa. Rekordowe zwycięstwo w miastach. Przewaga w sejmikach. Co martwi?
Demobilizacja, szczególnie wśród młodych, porażka na wschodzie i na wsi.
Wniosek dla nas? Nie marudzimy! Do roboty!" - napisał Tusk.
Faktycznie według danych sondażowych w wyborach do sejmików w województwach
na wschodzie Polski Prawo i Sprawiedliwość zdobyło miażdżącą przewagę
.
Trzydziestoprocentową różnicę pomiędzy PiS a KO widać w województwie podkarpackim. PiS uzyskało tam 49,7 procent, KO - 19,2 procent, a Trzecia Droga - 10,9 procent poparcia. W województwie podlaskim na PiS głosowało 41,1 procent wyborców. Koalicja Obywatelska zdobyła 20,8 procent poparcia, a Trzecia Droga - 16,9 procent. Z kolei w województwie lubelskim PiS uzyskał 46,7 procent głosów. KO zdobyło 18,9 procent wyborców, a na Trzecią Drogę głosowało 15,2 procent. Znaczącą przewagę ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego ma też w województwie świętokrzyskim. PiS zdobyło tam 44,2 procent głosów, KO - 18,2 procent, a Trzecia Droga - 17,1 procent poparcia.
Dla porównania według sondażu Koalicja Obywatelska wygrała wybory do sejmików w 10 województwach: pomorskim (47 procent), zachodniopomorskim (39,3 procent), kujawsko-pomorskim (38,5 procent), opolskim (37,6 procent), warmińsko-mazurskim (36,8 procent), dolnośląskim (36,2 procent), lubuskim (36,1 procent), śląskim (33,9 procent), mazowieckim (33 procent) oraz wielkopolskim (32,7 procent).
Z kolei jeśli chodzi rozróżnienie na
wyborców pochodzących ze wsi i z miast
, to tutaj również znaczną przewagę nad KO zdobyło PiS. Według sondażu na wsi na partię Jarosława Kaczyńskiego głosowało
43,2 procent badanych
. Z kolei na ugrupowanie Tuska 20,6 procent wyborców. Trzeci Droga uplasowała się na trzecim miejscu z wynikiem 15,5 procent głosów.
Jeszcze gorzej wypadła KO biorąc pod uwagę tylko
głosy rolników
. Z sondażu wynika, że aż
57,3 procent rolników zagłosowało na PiS
. Na drugim miejscu znalazła się Trzecia Droga z wynikiem 15,1 procent głosów i dopiero na trzeciej pozycji uplasowała się Koalicja Obywatelska z wynikiem 9,6 procent.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA