Logo
  • DONALD
  • STARCIE SHEIN I TEMU W SĄDZIE, OSKARŻENIA O MASOWE PODRABIANIE PRODUKTÓW I REKLAM

Starcie Shein i Temu w sądzie, oskarżenia o masowe podrabianie produktów i reklam

12.05.2026, 12:30
fot. East News / Shutterstock
Shein pozwało Temu
o masowe naruszenia praw autorskich. Zdaniem firmy, Temu miało wykorzystywać tysiące zdjęć produktów przygotowanych dla Shein w celu promocji podobnych lub identycznych ubrań dostępnych na platformie Temu.
Shein i Temu to popularne chińskie platformy oferujące bardzo tanie produkty z wysyłką do Polski. Obie firmy są kojarzone z przemysłem fast fashion, wobec którego coraz częściej pojawiają się zarzuty dotyczące negatywnego wpływu na środowisko. Mimo to platformy te nie tracą na popularności. Badania wskazują, że
Shein od 2020 roku zwiększył swoją globalną sprzedaż pięciokrotnie
, a jego przychody mają obecnie kilkukrotnie przewyższać wyniki największych marek odzieżowych.
Pisaliśmy o tym tutaj:
Teraz Shein wytoczyło proces konkurencyjnej platformie Temu, a spór trafił do londyńskiego High Court. Według zarzutów Shein Temu miało korzystać z
fotografii wykonanych na zlecenie ich platformy, aby sprzedawać kopie ubrań własnej marki
.
Prawnicy firmy oświadczyli również, że naruszenia odbywały się na
"skalę przemysłową"
. Wyjaśniono, że Temu nie tylko kopiowało projekty ubrań, ale również wykorzystywało autorskie zdjęcia produktowe Shein, aby przyciągnąć klientów na swoją platformę.
Zdaniem prawników pozywającej firmy, działania Temu miały na celu
zdobycie przewagi nad Shein
, bez ponoszenia kosztów związanych z tworzeniem treści, rozwojem produktów i budową zaplecza sprzedażowego. 
W sprawie głos zabrali już przedstawiciele Temu, którzy
nie zgodzili się z zarzutami
konkurencyjnej platformy. Firma przekazała, że sprzedawcy działający za pośrednictwem ich strony posiadali odpowiednie prawa do publikowania zdjęć produktów. Zdaniem prawników Temu, pozew Shein jest próbą osłabienia konkurencji i utrudnienia rozwoju firmy na globalnym rynku.
W odpowiedzi
Temu złożyło kontrpozew przeciwko Shein
, domagając się odszkodowania za konieczność usunięcia tysięcy ofert produktowych po wcześniejszym zabezpieczeniu sądowym uzyskanym przez konkurenta. Firma zarzuca również Shein stosowanie praktyk ograniczających konkurencję, m.in. poprzez
wywieranie presji na dostawców
i zawieranie
ekskluzywnych umów
z producentami odzieży.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA