Logo
  • DONALD
  • GRUZJA: POMIMO PROTESTÓW I WETA RZĄD PRZEPCHNĄŁ USTAWĘ O "ZAGRANICZNYCH AGENTACH"

Gruzja: pomimo protestów i weta rząd przepchnął ustawę o "zagranicznych agentach"

29.05.2024, 09:45
Gruziński parlament
odrzucił we wtorek prezydenckie weto
dotyczące kontrowersyjnej
ustawy o "zagranicznych agentach"
. W praktyce oznacza to jej formalne przyjęcie, w ciągu kilku dni zostanie ona podpisana. Po głosowaniu Gruzini znów wyszli na ulice, a prezydentka kraju Salome Zurabiszwili wygłosiła specjalne orędzie. 
Ustawa, przeciwko której Gruzini protestują już od roku, zakłada, że wszelkie organizacje czy media, których co najmniej 20% finansowania pochodzi z zagranicy, musiałyby rejestrować się jako "zagraniczni agenci". Potocznie nazywana jest
"rosyjską"
, bo zbliżona jest do prawa, które w Rosji pozwala na represje polityczne. 
Szerzej pisaliśmy o tym tutaj:
Mimo masowych protestów ustawa została przyjęta przez parlament, ale zawetowała ją prezydentka
Salome Zurabiszwili
. Partia Gruzińskie Marzenie miała jednak wystarczającą większość do odrzucenia weto i zrobiła to we wtorek
stosunkiem głosów 84 do 76
. Jak informuje Associated Press, zgodnie z gruzińską konstytucją Zurabiszwili ma teraz 5 dni na podpisanie ustawy. Jeśli odmówi, co jest najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, ustawę podpisze przewodniczący parlamentu, gorący zwolennik nowego prawa. 
Po głosowaniu na ulice Tbilisi po raz kolejny wyszli niezadowoleni obywatele, do demonstracji dołączyli deputowani opozycji. Manifestacje przebiegały raczej spokojnie i trwały do późnego wieczora.
Przed budynkiem parlamentu wyemitowano
przemówienie
Zurabiszwili, która nawoływała do mobilizacji 26 października, gdy w Gruzji odbędą się wybory parlamentarne. 
- Zagłosowali, zapisując swoje imiona po jednej stronie historii. My powinniśmy zrobić wszystko, żeby przygotować się do 26, to będzie nasza odpowiedź. Jesteście dziś źli? Dzisiejsze wydarzenia wywołały w was gniew? Weźmy się do pracy. A to oznacza też przygotowanie prawdziwego referendum. Wykorzystajcie energię, którą dziś czujecie, do zbiórki podpisów. Przynieście je do mnie, a ja rozpiszę referendum. Chcemy europejskiej przyszłości czy rosyjskiego niewoli? 84 osoby nie mogą podjąć tej decyzji, zdecydujemy o tym razem - mówiła.
Wtorkowe głosowanie wywołało również
międzynarodowe reakcje
.
- Przyjmując tę ustawę, rządząca partia Gruzińskie Marzenie oddaliła kraj od ścieżki integracji europejskiej i zignorowała euroatlantyckie aspiracje Gruzinów, którzy przez tygodnie wychodzili na ulice, by sprzeciwiać się tej ustawie. Działania partii rządzącej i antyzachodnia retoryka zagraża demokratycznej drodze Gruzji, przyszłemu bezpieczeństwu gospodarczemu, członkostwu w UE oraz naraziła na ryzyko stosunki amerykańsko-gruzińskie - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller. 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA