Logo
  • DONALD
  • PKW PROPONUJE, ŻEBY ZNIEŚĆ CISZĘ WYBORCZĄ, BO I TAK NIE MA WIĘKSZEGO SENSU

PKW proponuje, żeby znieść ciszę wyborczą, bo i tak nie ma większego sensu

11.03.2024, 13:45
fot. East News
Rzeczpospolita
donosi, że Państwowa Komisja Wyborcza popiera m.in.
zniesienie ciszy wyborczej
, która przy dzisiejszym rozwoju mediów społecznościowych jest praktycznie fikcją. 
W swoich rekomendacjach, które wysłała do prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, wskazuje, że "cisza wyborcza powinna obowiązywać
jedynie w dniu głosowania w lokalu wyborczym
, tj. wyłącznie wewnątrz budynku, w którym znajduje się ten lokal oraz w odległości np. 100 m od tego budynku". W dokumencie znalazły się aż 44 rekomendacje na 32 stronach. 
Podobna propozycja znalazła się w rekomendacjach PKW w 2016 roku. Z kolei trzy lata wcześniej likwidację ciszy wyborczej zaproponowało SLD po referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. 
Tymczasem Koalicja Obywatelska przedstawiła projekt przywracający możliwość
głosowania korespondencyjnego 
dla wszystkich. Obecnie swój głos mogą oddać w ten sposób osoby z niepełnosprawnościami, poddane kwarantannie czy izolacji oraz mające w dniu głosowania co najmniej 60 lat. Zmiany mają dotyczyć wszystkich wyborów oprócz samorządowych.
- Uważamy, że z uwagi na zmieniający się tryb życia takie ułatwienia są potrzebne. To szczególnie ważne dla naszych rodaków za granicą. PiS, demolując kodeks wyborczy, w praktyce odebrał sporej części z nich prawo głosu, bo wielu wyborców za granicą ma do najbliższego lokalu setki, jeśli nie tysiące kilometrów - mówił poseł KO Mariusz Witczak. 
Polityk dodał, że zmiany dotyczące ciszy wyborczej nie są dziś priorytetowe. 
- W sprawie jej zniesienia są argumenty za i przeciw. Przypomina to trochę dyskusję szkoły falenickiej i otwockiej. Dlatego uważam, że powinniśmy skupić się na tym, co nie budzi wątpliwości: ułatwieniach w głosowaniu i działaniach profrekwencyjnych - podkreślił.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA