Logo
  • DONALD
  • PALENIE NA BALKONIE MOŻE STAĆ SIĘ NIELEGALNE, RESORT ZDROWIA PRZYGLĄDA SIĘ PROBLEMOWI

Palenie na balkonie może stać się nielegalne, resort zdrowia przygląda się problemowi

08.06.2024, 09:00
fot. East News
Do Ministerstwa Zdrowia trafiła
petycja
, w której zgłoszono postulat wprowadzeniz 
zakazu palenia na balkonach i w oknach bloków mieszkaniowych
. Jak uzasadnia jej autor: "zdrowie tysięcy mieszkańców bloków jest ważniejsze niż 'przyjemność' kilku osób". Rozwiązanie prawne miałoby dać także spółdzielniom narzędzie do upominania palących mieszkańców.
Autor wystosował petycję nie tylko w swoim imieniu, ale też wszystkich osób niepalących. Na razie, jeśli sąsiad nie zaśmieca niedopałkami innych balkonów lub przestrzeni wspólnej, nie można mu zakazać palenia. Jak dodaje autor: "spółdzielnie i wspólnoty nie chcą wprowadzić do regulaminu takich zakazów bo argumentują to brakiem wsparcia prawnego ze strony państwa".
Poprzednie podobne wnioski Ministerstwo rozpatrywało negatywnie, stwierdzając, że to
zbyt duża ingerencja w prywatność, ponieważ balkon nie jest miejscem publicznym
, w których już palenie jest zakazane. Wspomina o tym także autor petycji: "wiem, że balkon jest prywatną własnością właściciela mieszkania, ale dym z balkonu rozchodzi się na boki i do góry narażając innych na przymusowe wdychanie dymu i jego skutki".
Przywołuje też wyliczenia, zgodnie z którymi samo bierne wdychanie dymu papierosowego jest równoznaczne z wypaleniem nawet kilku papierosów dziennie. Doktor Krzysztof Dudek w rozmowie z Polsat News potwierdza, że u biernych palaczy ryzyko raka płuca jest większe, niż u osób niemających kontaktu z dymem.
"Osoby niepalące są narażone na wdychanie dymu tytoniowego od osób palących na balkonach", argumentuje dalej autor. "Osoby niepalące nie mogą korzystać z balkonów (dla wielu starszych osób niewychodzących z domu to jedyny kontakt z otoczeniem), bo są narażone na działanie dymu tytoniowego." Chciałby, aby Polska podążyła za przykładem z Litwy, gdzie od 2021 roku zgodnie z prawem wystarczy sprzeciw jednego sąsiada, aby palenie na prywatnych balkonach w blokach mieszkalnych, tarasach i loggiach było zakazane.
Zobacz też:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA