Logo
  • DONALD
  • ABP JĘDRASZEWSKI NA PASTERCE UBOLEWAŁ NAD TYM, ŻE ODPARTYJNIENIE TVP TO POWRÓT DO PRL-U

Abp Jędraszewski na pasterce ubolewał nad tym, że odpartyjnienie TVP to powrót do PRL-u

25.12.2023, 11:30
fot. East News
O północy w katedrze na Wawelu abp Marek Jędraszewski stwierdził, że chrześcijanie "od samego początku swych dziejów przeżywają tę noc narodzin zbawiciela świata, strzegąc jej tajemnicy i głęboko zachowując ją w swoim sercu".
- 2023 lata od tego pamiętnego, decydującego dla całych losów ludzkości wydarzenia, znajdujemy się w głębi tajemnicy cichej, świętej nocy. Nocy jasności, która pozwala nam najpierw odkryć naszą chrześcijańską tożsamość. Nocy jasności, na przekór poczynaniom niektórych, którzy właśnie w tych dniach pragną nas na nowo wprowadzić w
czasy ciemności PRL-u
poprzez usuwanie krzyży i stajenek betlejemskich z niektórych polskich urzędów - oświadczył.
Dlatego, według Jędraszewskiego, powinniśmy "czynić wszystko, by nasza codzienność znajdowała się niejako w blasku betlejemskiej gwiazdy".
- Musimy chronić się przed różnego rodzaju czerwonymi gwiazdami, znanymi nam z
komunistycznej przeszłości
, a także przed współczesnymi gwiazdkami, które pragną nas wciągnąć w nieszczęsną ciemność nienawiści, pogardy drugim człowiekiem, przemocy - podkreślił.
Zdaniem arcybiskupa stoimy przed wieloma wyzwaniami bieżącego czasu.
- Dlaczego arbitralnie pragnie się ograniczyć liczbę godzin przeznaczonych na katechizację w szkole, podczas których głosząc prawdę o Chrystusie, głosi się pełną prawdę o człowieku? Dlaczego tym samym uderza się w same fundamenty europejskiej kultury? Dlaczego chce się duchowo okaleczać kolejne pokolenia polskich dzieci i młodzieży, jak to już czyniono u nas w czasach PRL? Dlaczego nie chce się miłować człowieka w całej prawdzie jego człowieczeństwa, do której należy również wymiar transcendencji, czyli odniesienia człowieka do Boga? - pytał.
Metropolita krakowski ocenił, że "dzieje chrześcijańskiej Polski to dzieje wielu Polaków, którzy umiłowali wolność ponad wszystko", dlatego wyjątkowo boli go, że znowu ktoś próbuje "odebrać nam lub przynajmniej
ograniczyć naszą obywatelską wolność
".
Wskazał m.in. "na cierpienie ludzi, którzy nie mogą odmawiać koronki do miłosierdzia Bożego, łącząc się, dzięki transmisji TVP, z tymi, którzy modlą się codziennie w łagiewnickim Sanktuarium" czy tych, którzy nagle utracili pracę.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. Roman Giertych on Twitter: "Koniecznie należy sprawdzić, czy umorzenie tego postępowania było zasadne. https://t.co/4WzDEBIf2C / Twitter"https://x.com/GiertychRoman/status/1739236339164340368?s=20
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA