Logo
  • DONALD
  • KANADA: PAŃSTWO KONTRUJE PROTESTY, WPROWADZA STAN WYJĄTKOWY, ROZBITO GRUPĘ PARAMILITARNĄ

Kanada: państwo kontruje protesty, wprowadza stan wyjątkowy, rozbito grupę paramilitarną

15.02.2022, 14:30
W
Kanadzie
wciąż trwają
protesty
przeciwko obowiązkowi szczepień dla kierowców i restrykcjom z tym związanym. Rozpoczęły się blisko trzy tygodnie temu.
Burmistrz Ottawy
, gdzie protesty są najbardziej nasilone,
ogłosił w ubiegłym tygodniu stan wyjątkowy
. Oprócz tego policja w Ottawie zdecydowała się na odcięcie dostaw paliwa dla kierowców, którzy w proteście przeciwko restrykcjom związanym z pandemią koronawirusa okupują centrum miasta.
Policja z prowincji Alberta poinformowała także o aresztowaniu 13 osób, które zamierzały sięgnąć po przemoc, by wesprzeć kierowców blokujących granicę USA z Kanadą. Zabezpieczono 13 sztuk broni długiej, a także pistolety i duże ilości amunicji.
"Aresztowani mieli być gotowi do użycia siły przeciw policji, która podejmowałaby jakiekolwiek środki mające na celu zniesienie blokady" granicy" - podała w komunikacie policja.
Okazuje się jednak, że to wciąż za mało. Premier Justin Trudeau i jego gabinet w poniedziałek powołali się na
Ustawę o Sytuacjach Nadzwyczajnych (Emergencies Act)
- liczące sobie dziesiątki lat prawo, które daje rządowi federalnemu szerokie uprawnienia do zaprowadzenia porządku podczas kryzysu, poprzez wprowadzenie stanu wyjątkowego.
Prawo to nigdy wcześniej nie było przywoływane.
Daje ono rządowi federalnemu możliwość "podjęcia specjalnych, tymczasowych środków, które mogą nie być odpowiednie w normalnych czasach". Samo prawo definiuje sytuację nadzwyczajną jako coś, co "poważnie zagraża życiu, zdrowiu lub bezpieczeństwu Kanadyjczyków".
Przepisy dają rządowi federalnemu
bezprecedensową władzę do przejmowania jurysdykcji od prowincji i gmin
. Ustawa została nazwana przez niektórych ekspertów "najpotężniejszym prawem federalnym", ponieważ zasadniczo pozwala rządowi federalnemu wziąć sprawy w swoje ręce i tymczasowo zastąpić inne obowiązujące przepisy. Emergencies Act został uchwalony w 1988 roku.
Trudeau poinformował w poniedziałek, że gabinet uważa, iż obecna sytuacja spełnia te warunki i rząd federalny został "zmuszony do działania", aby opanować sytuację w Ottawie i innych miastach.
Zgodnie z prawem, jeśli sytuacja nadzwyczajna nie obejmuje całej Kanady, gabinet musi określić "obszar Kanady, na który rozciągają się skutki sytuacji nadzwyczajnej".
W tym przypadku
przepisy i uprawnienia wynikające z Ustawy o Sytuacjach Nadzwyczajnych będą ograniczone do Ottawy
i innych miejsc, w których odbywają się protesty.
Gabinet na podstawie przepisów ma prawo
zakazać "zgromadzeń publicznych, co do których można zasadnie oczekiwać, że doprowadzą do naruszenia spokoju"
, zakazać podróży do, z lub w obrębie określonego obszaru, zakazać korzystania z "określonego mienia" i zabezpieczyć "miejsca chronione".
Premier Kanady już zapowiedział, że przepisy zostaną wykorzystane do zakazania ludziom nielegalnego gromadzenia się w centrum miasta oraz do nakazania firmom specjalistycznym zajmującym się holowaniem usunięcie z ulic ciężarówek, których kierowcy biorą udział w proteście.
Trudeau zapowiedział także, że
policja otrzyma "więcej narzędzi do przywrócenia porządku".
Ustawa o stanie wyjątkowym przewiduje, że rząd federalny może nakładać grzywny do 5 tys. dolarów na osoby łamiące prawo lub ścigać je karą pozbawienia wolności do pięciu lat.
Kanadyjskie banki
będą mogły również
zamrozić konta osób i podmiotów podejrzanych o finansowanie blokad
i protestów, będzie istniała też możliwość zawieszenia ubezpieczenia pojazdów biorących udział w protestach.
Ogłoszony przez rząd stan wyjątkowy wchodzi w życie od razu, jednak zgodnie z przepisami w ciągu siedmiu dni musi on zostać zatwierdzony przez parlament. Jeśli któraś z izb zagłosuje przeciw, stan wyjątkowy zostanie odwołany.

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA