Logo
  • DONALD
  • POLITYCZKI LEWICY ZACZĘŁY TAŚMOWO ZGŁASZAĆ KSIĘŻY I BISKUPÓW DO KOMISJI DO SPRAW PEDOFILII

Polityczki Lewicy zaczęły taśmowo zgłaszać księży i biskupów do komisji do spraw pedofilii

27.02.2021, 13:06
Posłanka
Joanna Scheuring-Wielgus
i radna
Agata Diduszko-Zyglewska
z Lewicy złożyły wczoraj w
państwowej komisji ds. pedofilii
zgłoszenia w sprawie
43 spraw związanych z przestępstwami seksualnymi wobec nieletnich
. Dziewięć z nich dotyczy monitorowania postępowania w sprawie nadużycia seksualnego wobec osób poniżej 15 lat. Dotyczą księży, nie wiadomo jednak, czy te postępowania się zakończyły i czy zapadły w nich jakieś wyroki. 
Pozostałe 34 zgłoszenia dotyczą z kolei 
niezawiadomienia organów ścigania o przypadku pedofilii
, m.in. przez biskupów. 
- Właśnie wróciliśmy z około godzinnego spotkania z przedstawicielami państwowej komisji ds. pedofilii, której powiedziałyśmy sprawdzam. Jeżeli ta komisja na serio chce się zająć sprawami pedofilii w polskim Kościele, to dzisiaj przedłożyłyśmy 43 zgłoszenia, które dotyczą konkretnych spraw. Wśród tych 43 spraw jest 9 spraw, które trzeba monitorować i sprawdzić co się z nimi dzieje. Reszta spraw dotyczy niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, o którym dana osoba wiedziała - mówiła Scheuring-Wielgus podczas konferencji w Sejmie. 
-
Żeby mówić skutecznie sprawdzam, to trzeba konkretnie działać
. Nasza rozmowa dotyczyła tego co się stanie z tymi 40-stoma zawiadomieniami, które dzisiaj złożyliśmy. Wiemy jaka będzie ścieżka, wszystkie one trafią do prokuratury, gdzie zostaną ponownie rozpatrzone. Dostaniemy informacje na temat tego, jaki jest ich obecny stan prawny od prokuratury. Jest to o tyle ważne, że wiele z tych zgłoszeń dotyczy działań biskupów, arcybiskupów i kardynałów, czyli tego czego życzy sobie całe społeczeństwa -
rozliczenia hierarchów polskiego Kościoła za tuszowanie pedofilii i ukrywanie sprawców
- tłumaczyła z kolei Diduszko-Zyglewska. 
- Rozmowa z komisją też przekonała nas o jednym, wcześniej już byłyśmy przeciwko takiej a nie innej formie komisji i po tej rozmowie tym bardziej wiemy, dlaczego miałyśmy rację, ponieważ projekt złożony przez Lewicę Komisji Prawdy i Zadośćuczynienia po prostu dawał takiej komisji o wiele większe uprawnienia. Obecna komisja ds. pedofilii
wielu uprawnień nie m
a, o czym szczerze rozmawialiśmy z jej przedstawicielami. Niestety jednym z uprawnień, których ta komisja obecnie nie ma jest to, że ona nie może zmusić nikogo do tego, żeby stawił się przed nią i złożył zeznania, tak jak analogiczne komisje w innych krajach, które miały dokładnie to uprawnienie - dodała. 

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA