Logo
  • DONALD
  • KARTOGRAFOWIE Z UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO ODWZOROWALI MAPĘ Z WIEDŹMINA

Kartografowie z Uniwersytetu Warszawskiego odwzorowali mapę z Wiedźmina

16.01.2022, 11:37
fot. Atlas 2022 UW
Kartografowie
z Uniwersytetu Warszawskiego podjęli się próby
stworzenia mapy ze świata Wiedźmina.
To pierwszy tak zaawansowany projekt przeniesienia świata zarysowanego nie tylko w książkach 
Andrzeja Sapkowskiego, 
ale również w grach, serialach i komiksach. Efekty można oglądać już na stronie Atlasu UW.
Mapy wiedźmińskiego świata powstawały już wcześniej, m.in. na potrzeby gier CD Projektu. Były to jednak tylko wycinki, podobnie wyglądały fanowskie projekty map. Kartografowie z. Zakładu Geografii Politycznej i Historycznej Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego przygotowali
dokładną mapę, uwzględniającą liczbę mieszkańców miast, granicę państw, rzeki, i wysokości
"O Wiedźminie słyszeli chyba wszyscy. Książki Andrzeja Sapkowskiego od lat zachwycają miłośników fantastyki na całym świecie. Od premiery serii gier o Geralcie z Rivii, polskiego studia CD Project Red, fanów tylko przybywa. Ekranizacja przygód Białego Wilka przez Netflix przypieczętowała pozycję Geralta jako bohatera światowej popkultury. Ale gdzie to wszystko się dzieje? Gdzie jest Kaer Morhen - wiedźmińskie siedliszcze? Gdzie leży Wyzima? - stolica Temerii, w której Geralt walczył ze strzygą w pierwszym opowiadaniu łódzkiego pisarza. Jak daleko jest z Archipelagu Skellige do Cintry? Na wszystkie te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi na tej mapie. Pozwoli Wam prześledzić losy bohaterów, zrozumieć geopolitykę Królestw Północy i topografię kontynentu" - zachęcają twórcy mapy. 
fot. Atlas 2022 UW
Twórcy mapy podkreślają, że jest ona inspirowana zarówno dziełami Andrzeja Sapkowskiego, jak i wielu innych twórców, którzy opisywali świat Wiedźmina.
Zawiera obiekty wspomniane w książkach, serialach, grach i komiksach. 
"Zamieszczono również wiele nazw i obiektów geograficznych wymyślonych na potrzeby uzupełnienia mapy. Ogólny układ państw, pasm górskich i głównych rzek jest spójny z mapami opracowanymi do tej pory przez fanów. Jest to jednak pierwsza tak szczegółowa mapa dokładnie przedstawiająca rzeźbę terenu, przebieg granic i rzek, położenie wysp i lokalizację miast sklasyfikowanych według liczby mieszkańców" - czytamy.
Mapę w pełnej rozdzielczości można zobaczyć
tutaj
.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA