Logo
  • DONALD
  • LITWA: CHĘTNI NA STUDIA NAJPIERW BĘDĄ MUSIELI ODBYĆ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ

Litwa: chętni na studia najpierw będą musieli odbyć służbę wojskową

07.06.2024, 06:00
fot. A. Pliadis / Ministerstwo Obrony Litwy
Litewski parlament przegłosował reformę dotyczącą poboru do wojska, która obejmie absolwentów szkół średnich. Wedle ustawy osoby, które chcą studiować i tak najpierw będą musiały przejść
9-miesięczną służbę zasadniczą
.
Od 2015 roku Litwini w wieku 18-23 lata zobowiązani są do odbycia obowiązkowej służby wojskowej trwającej 9 miesięcy. Przywrócenie powszechnego poboru było reakcją na aneksję Krymu przez Rosję. Służby unikali jednak ci Litwini, którzy decydowali się na studia. To ma zmienić reforma przegłosowana przez Sejm.
Jak podaje Biełsat, po reformie poborem będą objęci wszyscy absolwenci szkół średnich,
nawet jeśli chcą iść na studia
. Aby kontynuować edukację, najpierw będą musieli odbyć służbę zasadniczą, która trwa 9 miesięcy. Kwalifikację wojskową będą uzyskiwać już w wieku 17 lat. W ustawie zawarto jednak zapis, wedle którego czas trwania służby będzie mógł zostać skrócony do 6 miesięcy, zależnie od potrzeb Sił Zbrojnych Litwy.
Zrezygnowano natomiast z powoływania do wojska
obecnych studentów
, po tym jak propozycja spotkała się z licznymi głosami sprzeciwu. Do odbycia służby mogą natomiast zostać wezwani absolwenci studiów, którzy ukończyli kierunki istotne dla wojska, np. medycynę, lotnictwo czy kierunki techniczne. 
Sejm nie poparł także propozycji Komisji i Edukacji, aby z poboru zwolnić sportowców należących do krajowych federacji sportowych lub członków kadr narodowych, a także uczniów szkół artystycznych. Uznano, że lista wyjątków byłaby za długa i że o każdym przypadku indywidualnie będzie decydować komisja kwalifikacyjna. 
Reforma ma wejść w życie w 2026 roku.   
Zobacz też: 

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA