Logo
  • DONALD
  • IMPREZY BEZ FAJERWERKÓW MOGĄ STAĆ SIĘ NOWYM PRAWEM, PROJEKT USTAWY JEST GOTOWY I ZŁOŻONY

Imprezy bez fajerwerków mogą stać się nowym prawem, projekt ustawy jest gotowy i złożony

23.06.2024, 06:30
Fot. East News / X: Koalicja Obywatelska
Koalicja Obywatelska podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedziała złożenie do Sejmu projektu ustawy mającej
zakazywać używania najgłośniejszych fajerwerków i petard hukowych
, aby zminimalizować hałas stresujący zwierzęta. Nowe prawo nie miałoby obejmować branży eventowej.
- Art. 1 ustawy o ochronie zwierząt mówi, że "zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia nie jest rzeczą" - zaznaczyła posłanka KO Katarzyna Piekarska. - Wydaje mi się, że te kilkanaście czy kilkadziesiąt sekund fajerwerków i naszej przyjemności nie jest warte cierpienia zwierząt.
Byłaby to nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt i ustawy o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego. Miałaby obejmować tylko osoby fizyczne, nie wpływając na działalność branży eventowej, jednak, jak podkreśliła posłanka, w wyjątkowym przypadku rada gminy mogłaby uchylić zakaz.
- To bardzo dobry projekt ustawy, na który czekają dzikie zwierzęta, a w domach - psy i koty, czekają osoby starsze, dzieci, które są wystraszone […], ale także osoby chore, np. w spektrum autyzmu - dodał poseł Patryk Jaskulski. - Jest wiele pozytywnych skutków przyjęcia tej regulacji, dlatego też będziemy apelować o to, żeby wszyscy ponad podziałami zagłosowali za tym.
Poseł wymienił także poza hałasem
inne argumenty za przyjęciem tej ustawy
. Odwołał się do ekologii, stwierdzając, że w każdego Sylwestra do powietrza trafiają toksyny, które są szkodliwe dla wszystkich, a sprzątanie po imprezach sylwestrowych zawsze trwa kilka dni.
- Nie zapominamy też o tym, że Sylwester i Nowy Rok to czas najbardziej intensywnej pracy dla zespołów ratownictwa medycznego, chirurgów - dodał. - W tym okresie dochodzi do wielu wypadków, także z udziałem dzieci. Dochodzi też do różnego rodzaju podpaleń.
Posłanka Piekarska zaznaczyła także, że projekt jest
odpowiedzią na silny nacisk społeczny
. Zgodnie z nowelizacją ustawy, za używanie fajerwerków groziłaby grzywna. Planowo zmiany miałyby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku, a przed ich wprowadzeniem, posłowie liczą na prowadzenie akcji edukacyjnych, aby "ludzie sami rezygnowali z odpalania fajerwerków".

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA