Logo
  • DONALD
  • W KRAKOWIE POJAWIĄ SIĘ KACZKOMATY ZE ZBILANSOWANYM POŻYWIENIEM DLA PTAKÓW WODNYCH

W Krakowie pojawią się kaczkomaty ze zbilansowanym pożywieniem dla ptaków wodnych

28.11.2023, 07:00
Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie
poinformował, że przy Zalewie Nowohuckim i Bagrach, w Parku Zaczarowanej Dorożki, Duchackim i Parku im. Tadeusza Kościuszki pojawiły się
automaty ze zbilansowanym pożywieniem dla ptaków wodnych.
Projekt jest realizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego.
Kaczkomaty wydają
karmę bezpłatnie, cztery razy na godzinę
. Można tam znaleźć karmę odpowiednią do karmienia nią ptactwa wodnego. Zarząd Zieleni Miejskiej zauważa jednak, by z urządzenia korzystać jedynie w przypadku  ujemnych temperatur i śniegu. Co istotne, ważne jest też, by było to miejsce odległe od drapieżników.
Zwrócono także uwagę, aby nie wrzucać pokarmu do wody, ponieważ stwarza to zagrożenie dla ekosystemu i szkodzi ptactwu i nie dokarmiać ptaków chlebem.
"Bardzo nas cieszy fakt, że coraz więcej osób korzysta z kaczkomatów, a nie wyciąga bochenka chleba zza płaszcza. Dlaczego?
Chleb nie jest odpowiednim pożywieniem dla ptactwa wodnego!
Nie dostarcza im żadnych właściwości odżywczych, mikroelementów oraz witamin. Kiedy dochodzi do trawienia chleba, wytwarza się kwas chlebowy, który prowadzi do zakwaszenia układu pokarmowego ptaków, a następstwem jest kwasica żołądka. Sól, którą zawiera chleb, zaburza ich gospodarkę wodną organizmu. Właśnie dlatego, nie bierzemy ze sobą chleba na spacer - no, chyba że sami mamy zamiar go zjeść" - napisano.

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA