Logo
  • DONALD
  • ŁOTWA MA NOWEGO PREZYDENTA, EDGARS RINKEVICS JEST GEJEM I MINISTREM SPRAW ZAGRANICZNYCH

Łotwa ma nowego prezydenta, Edgars Rinkevics jest gejem i ministrem spraw zagranicznych

01.06.2023, 07:30
Łotewski parlament wybrał w środę nowego prezydenta. Egilsa Levitsa, który pełnił tę funkcję przez ostatnie cztery lata zastąpi
 Edgars Rinkēvičs
, najdłużej urzędujący minister spraw zagranicznych w historii kraju.
Kandydaturę Rinkēvičsa wysunęła partia Nowa Jedność. W środowym głosowaniu zwyciężył z aktywistką Elīną Pinto i biznesmenem Uldisem Pīlēnsem. Ustępujący prezydent Levits mimo wcześniejszych zapowiedzi nie walczył o reelekcję z powodu nieporozumień w koalicji rządzącej.
Według łotewskiej konstytucji kandydat musi uzyskać co najmniej 51 głosów w 100 osobowym Sejmie. Rinkēvičs otrzymał
52 głosy
w trzeciej turze głosowania. Funkcja, którą obejmie, jest w dużej mierze reprezentacyjna. Prezydent jest także zwierzchnikiem sił zbrojnych, może składać projekty ustaw i ratyfikować umowy międzynarodowe. 
Edgars Rinkēvičs ma 49 lat, studiował filozofię i historię oraz stosunki międzynarodowe. Magisterium uzyskał z nauk politycznych na Uniwersytecie w Rydze, a następnie na National Defense University w Stanach Zjednoczonych. Karierę zawodową zaczynał jako dziennikarz w łotewskim radiu publicznym Latvijas Radio, gdzie specjalizował się w polityce międzynarodowej. Następnie trafił do Ministerstwa Obrony, gdzie zajmował różne stanowiska, a w 2008 roku został szefem kancelarii prezydenta. Brał udział w negocjacjach dotyczących łotewskej akcesji do NATO.
W 2011 objął
stanowisko ministra spraw zagranicznych
i pełnił tą funkcję nieprzerwanie do dziś, stając się najdłużej urzędującym szefem tego resortu w historii kraju. 
W 2014 roku Rinkēvičs ujawnił, że jest
gejem
. Był pierwszym wysokiej rangi politykiem z krajów bałtyckich, który dokonał coming outu. Zapowiedział wówczas, że będzie walczył o prawa dla związków partnerskich.
Po wczorajszym głosowaniu Rinkēvičs zapowiedział podczas konferencji prasowej, że
utrzyma zachodni kurs Łotwy i wsparcie dla Ukrainy
.
- Wsparcie dla Ukrainy, bardzo silna polityka w sprawie rosyjskiej agresji, aktywny udział w UE i NATO, które są filarami łotewskiej polityki zagranicznej - mówił, wymieniając swoje priorytety w polityce zagranicznej. 
- Zrobię wszystko, by nasz kraj rozkwitał i by nasze społeczeństwo było zjednoczone. Jestem gotowy do współpracy z parlamentem i  rządem.
Inauguracja Rinkēvičsa odbędzie się
8 lipca
. Tymczasem nowy prezydent-elekt przyjmuje gratulacje z różnych stron świata. 
"Szczere gratulacje dla prawdziwego przyjaciela Ukrainy Edgarsa Rinkēvičsa w związku z jego wyborem na prezydenta Łotwy" - napisał Wołodymyr Zełenski.
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zobacz, co zrobimy z twoimi pieniędzmi:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA