Logo
  • DONALD
  • UBEZPIECZYCIELE JAK BANKI: ZNAKOMITY ROK I OGROMNE ZYSKI, PRAWIE 10 MLD ZŁ NETTO

Ubezpieczyciele jak banki: znakomity rok i ogromne zyski, prawie 10 mld zł netto

01.04.2024, 14:15
Polska Izba Ubezpieczeń
podaje, że w 2023 roku
Polacy na ubezpieczenia wydali 78,9 mld zł
, czyli o 9,2 procent więcej niż rok wcześniej. W minionym roku ubezpieczenie na życie posiadało 23,9 miliona Polaków, a 11,7 mln było w ramach ubezpieczeń grupowych. Izba wskazuje, że to 3,6 procent mniej niż rok wcześniej. Ogółem składka z ubezpieczeń na życie wyniosła 22,8 mld zł.
Ubezpieczyciele wypracowali w 2023 roku 9,5 mld zł zysku netto, czyli o 67 procent więcej niż przed rokiem, a sektor
wypłacił poszkodowanym 44,2 mld zł
, czyli o 0,3 procent mniej niż rok wcześniej.
- Sytuacja na rynku ubezpieczeń życiowych jest stabilna, natomiast widać zmiany w strukturze produktów. Produkty ochronne i wypadkowe stają się bardziej popularne. Maleje udział produktów o charakterze oszczędnościowym i inwestycyjnym. W rozwoju tych ostatnich kluczową rolę odgrywają regulacje, ale też obowiązujące podatki. Zapowiadane przez Ministerstwo Finansów zmiany w podatku Belki mogłyby zachęcić Polaków do oszczędzania, w tym w produktach ubezpieczeniowych - powiedział, cytowany w analizie, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Jan Grzegorz Prądzyński.
Jeśli chodzi o ubezpieczenia majątkowe, to największą część odszkodowań w tym segmencie stanowią ubezpieczenia komunikacyjne. Odszkodowania i świadczenia z obowiązkowego OC komunikacyjnego wyniosły w 2023 roku prawie 10,7 mld zł i były o 8,2 procent większe niż w 2022 roku. Odszkodowania z AC wyniosły 7,3 mld zł, czyli o 13,1 procent więcej niż przed rokiem.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA