Logo
  • DONALD
  • POTĘŻNI DARCZYŃCY OPUSZCZAJĄ TRUMPA I STAWIAJĄ NA NIKKI HALEY, NOWĄ NADZIEJĘ REPUBLIKANÓW

Potężni darczyńcy opuszczają Trumpa i stawiają na Nikki Haley, nową nadzieję Republikanów

03.12.2023, 07:30
fot. East News
Już w styczniu w amerykańskiej 
Partii Republikańskiej
rozpoczną się
prawybory
, które mają wyłonić kandydata na prezydenta. Ich zwycięzca, którego nazwisko poznamy w czerwcu, w listopadzie zmierzy się w ostatecznym wyścigu o fotel w Białym Domu z - jak wszystko na to wskazuje - obecnym prezydentem Joe Bidenem.
Póki co politycy Republikanów próbują przekonać do siebie jak najszersze grono partyjnych kolegów. Według
sondaży
największym i dość stabilnym poparciem wciąż cieszy się były prezydent
Donald Trump
, który typowany jest na zwycięzcę prawyborów mimo kolejnych zarzutów i wyroków. Hipotetycznie zagrozić mogą mu gubernator Florydy
Ron deSantis
Chris Christle
, gubernator New Jersey, a także
Nikki Haley
, była gubernator Karoliny Południowej i była ambasadorka USA przy ONZ. W niektórych stanach Haley wyprzedza deSantisa i Christle'a i przez niektórych komentatorów już nazywana jest "nową nadzieją" Republikanów.
Zdaniem ekspertów rosnące poparcie dla Nikki Haley może zmienić bieg republikańskiego wyścigu. Świadczyć ma o tym m.in. fakt, że część ze stałych darczyńców Partii Republikańskiej zaczęła odwracać się od Donalda Trumpa i finansowo wspierać właśnie Haley. Na byłą gubernator Karoliny Południowej stawiają też coraz częściej dotychczasowi darczyńcy DeSantisa. 
Duże znaczenie dla kampanii Haley ma również wsparcie
Americans for Prosperity Action (AFP Action)
. To organizacja będąca politycznym zapleczem
Charlesa Kocha
, amerykańskiego miliardera, którego majątek szacuje się na prawie 60 mld dolarów. Według Forbesa jest on obecnie 17. najbogatszym człowiekiem na świecie. W niedawnym komunikacie AFP Action wychwalało Haley jako "kandydatkę zdolną zmienić toksyczną kulturę Waszyngtonu" i "kandydatkę, która może wygrać". Powoływano się na "wewnętrzne sondaże", które wskazują, że Haley najlepiej radzi sobie w hipotetycznym pojedynku z Joe Bidenem.
Eksperci zauważają, że poparcie organizacji jest warte odnotowania, ponieważ - po pierwsze - pójdą za nim miliony dolarów na kampanię, a po drugie - AFP Action do tej pory ani razu nie zaangażowało się otwarcie w wybory prezydenckie, choć popierało np. Rona deSantisa w wyborach na gubernatora w 2022 roku.
"Jak wielu z Was wie, AFP Action nigdy wcześniej nie angażowało się w wybory prezydenckie, ale musimy napisać nowy rozdział dla naszego kraju" - napisano w komunikacie organizacji. 
Według BBC w tej kampanii wysiłki Kocha są ukierunkowane na to, aby
pomóc innym republikańskim kandydatom pokonać Donalda Trumpa
. AFP Action miało zebrać już na ten cel 70 mln dolarów, a 4 mln dolarów wydać na reklamy krytykujące byłego prezydenta. 
"Donald Trump i Joe Biden jeszcze bardziej utrwalą spiralę pogorszenia polityki kraju" - wyjaśnia organizacja.
Zaskoczeniem jest jednak to, że Koch zdecydował się wesprzeć Nikki Haley, a nie Rona deSantisa, którego wspierał w wyborach na gubernatora w 2022 roku. To zdaniem ekspertów znak, że to właśnie Haley jest uważana za "nową nadzieję" Republikanów. W niektórych stanach w sondażach już wyprzeda deSantisa, choć wciąż daleko jej do Donalda Trumpa. 
Sam Trump skomentował decyzję AFP Action w mediach społecznościowych, podkreślając, że "żadna kwota podejrzanych pieniędzy nie pomoże wygrać Nikki Haley".
 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

2. https://www.facebook.com/AFPAction/posts/pfbid02nmHcTx5DEGxkisWehEbzC5SYPh91nkZTZaNVBg2ygw3EcKq9xNNmDebxLRNfHBLqlhttps://www.facebook.com/AFPAction/posts/pfbid02nmHcTx5DEGxkisWehEbzC5SYPh91nkZTZaNVBg2ygw3EcKq9xNNmDebxLRNfHBLql
Pokaż więcej (2)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA