Logo
  • DONALD
  • PIS USIŁUJE STWORZYĆ UCZELNIĘ WYŻSZĄ, KTÓRA BĘDZIE KSZTAŁCIĆ ELITY, A NIE TO CO TERAZ

PiS usiłuje stworzyć uczelnię wyższą, która będzie kształcić elity, a nie to co teraz

18.05.2021, 07:50
Dziennik Wschodni
informuje, że
PiS forsuje w Sejmie powstanie Akademii Zamojskiej
. Uczelnia ta miałaby zastąpić istniejącą już szkołę wyższą.
Pomysłodawcą utworzenia nowej uczelni jest zamojski poseł PiS Sławomir Zawiślak. Akademia Zamojska została założona w 1594 roku przez Jana Zamojskiego, a została zlikwidowana przez Austriaków niemal 200 lat później.
- Ambicją tego projektu jest to, żeby Akademia Zamojska jako uczelnia państwowa rozpoczęła swoją działalność od 1 września -  mówił na konferencji prasowej zamojski poseł PiS Sławomir Zawiślak.
- Głęboko wierzę, że tak się stanie.
Myślę, że taka nowoczesna uczelnia w naszym regionie będzie ściągała ważne osoby ze świata nauki
, które wesprą wspaniałych wykładowców funkcjonujących na terenie Zamościa. Wierzę, że dzięki temu uczelnia nabierze dynamiki i będzie miała realny wpływ na świat nauki: na rozwój badań naukowych, rozwój gospodarczy i oczywiście proces wychowawczy - dodał.
Akademia Zamojska ma nauczać praktycznie wszystkiego. Jak podaje
Dziennik Wschodni
, ma ona zostać utrzymana w duchu chrześcijańskiej tradycji narodowej i przygotować
"elity państwowe i narodowe do pracy wokół wspólnego dobra Polski"
.
W sejmowym projekcie ustawy zapisano, że Akademia Zamojska
ma powstać na bazie istniejącej już w Zamościu Uczelni Państwowej im. Szymona Szymonowica
.
Okazuje się jednak, że nikt z władzami tej uczelni nie dyskutował o sprawie. Władze uczelnie twierdzą, że projekt ustawy jest niezgodny z prawem:
- Projekt ustawy podważa zapisy Statutu Uczelni, którego paragraf 4 mówi, że uczelnia jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania na zasadach określonych w ustawie - napisano w dokumencie podpisanym przez rektora zamojskiej uczelni, dr. hab. Andrzeja Samborskiego i przewodniczącego Rady Uczelni, Lecha Szopińskiego.
Co więcej, uczelnia wyraża też
"stanowczy sprzeciw" planom przejęcia jej przez Akademię Zamojską, a także "pogwałceniu praworządności i zasad demokracji"
.
Przeciwne stworzeniu Akademii Zamojskiej w tym kształcie jest także Polska Akademia Nauk, Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich i Konferencja Publicznych Uczelni Zawodowych.
Dziennik Wschodni
zauważa, że gmach pierwotnej akademii jest właśnie remontowany ze środków UE i ma on zostać przeznaczony na cele kulturalne i liceum. Jeśli miałby to być ponownie gmach Akademii Zamojskiej, wówczas trzeba byłoby zwrócić UE przyznaną dotację.  Akademia mogłaby zająć ten gmach dopiero po upływie siedmiu lat od remontu.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA