Logo
  • DONALD
  • DONALD TUSK Z JAKIEGOŚ POWODU OTRZYMAŁ NAGRODĘ OD KONGRESU KOBIET DLA MĘŻCZYZNY WSPIERAJĄCEGO RÓWNOŚĆ

Donald Tusk z jakiegoś powodu otrzymał nagrodę od Kongresu Kobiet dla mężczyzny wspierającego równość

09.10.2022, 16:20
W sobotę, pod hasłem "Moc jest w nas. Kobiety na rzecz pokoju, równości, klimatu i demokracji", we wrocławskiej Hali Stulecia ruszył
XIV Kongres Kobiet.
W programie znalazły się debaty poświęcone gospodarce, przywództwu, ekologii, zdrowiu, kulturze, edukacji, praworządności czy feminizmowi. Pod koniec imprezy wręczono
nagrody
XIV Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet. Jedną z nich otrzyma
ł lider Platformy Obywatelskiej Donald Tusk.
Profesor Małgorzata Fuszara, która uzasadniła przyznanie nagrody Tuskowi, stwierdziła, że p
olityk wspiera równość płci, choć nie było tak od początku:
- Początkowo chyba nie do końca rozumiał znaczenie równości płci. Kiedy stanowiska kobiece po raz pierwszy skłoniły go do mianowania pełnomocniczki do spraw równego traktowania, poszukał osoby najbardziej na prawo w swej partii politycznej - powiedziała.
Później miało być jednak już tylko lepiej:
- Gdy Kongres Kobiet zaproponował wprowadzenie parytetu na listach wyborczych, (Donald Tusk) wsparł ten projekt bardzo mocno. Wprawdzie przybrał on później postać kwot, ale tak naprawdę kwoty mogły być wprowadzone tylko dzięki temu, że była dyscyplina partyjna przez niego zarządzona w partii. Wspierał przez cały czas ratyfikację Konwencji o Zwalczaniu Przemocy wobec Kobiet i Przemocy w Rodzinie. I także dzięki temu wsparciu tak naprawdę ta ratyfikacja nastąpiła - wyliczała Fuszara.
W dalszej części profesor Fuszara wskazywała, że to Tusk wprowadził
refundację in vitro, a teraz wspiera projekt, który ponownie mógłby to wprowadzić:
- Publicznie opowiada się za legalizacją związków partnerskich, niedawno złożył deklarację, że nie zaakceptuje na listach nikogo, kto nie opowiada się za prawem kobiet do wolnego wyboru w sprawach reprodukcyjnych, w tym prawa do aborcji. Będziemy trzymać laureata za słowo w tej sprawie i liczymy na wsparcie i realizację wszystkich postulatów XIV Kongresu Kobiet - dodała.
Lider PO stwierdził, że to przykre, że w Polsce wciąż muszą odbywać się kongresy kobiet, na których muszą się one domagać fundamentalnych praw:
- Tak naprawdę to ja powinienem wam przyznać dzisiaj jakąś symboliczną nagrodę. Chciałbym zwrócić się z gorącym apelem do Polaków, do mężczyzn - to jest tak naprawdę coś bardzo smutnego i nas
zawstydzającego, że w Polsce wciąż muszą odbywać się kongresy kobiet,
domagające się czasami absolutnie fundamentalnych praw - podkreślił lider PO.
Tusk stwierdził, że obecnie trwa
"wielki spór cywilizacyjny"
, któremu towarzyszyły komentarze m.in.  w Polsce, że "to, co złe i groźne, to zgniłe, z Zachodu, to właśnie te prawa, ta równość":
 - Przecież to jest jeden z powodów, dla których politycy tacy jak ajatollahowie, talibowie, Putin, ze wsparciem patriarchy w Moskwie, czy u nas, także w Polsce, politycy - tacy wiecie - tak
i kieszonkowy ajatollah z Nowogrodzkiej
- oni dokładnie o tym samym mówią - stwierdził Tusk.
- Skala cierpień jest inna, skala zagrożeń jest bez porównania mniejsza, mówię o tych fizycznych zagrożeniach, ale kiedy patrzę na was tu dzisiaj, ale też kiedy patrzę z moją żoną na nasze wnuczki, to ja każdego dnia sobie myślę - przecież to jest nie do pomyślenia, żeby one miały wyrastać w kraju, gdzie kobieta musi walczyć o swoje fundamentalne prawa, gdzie symbolami będą Iza z Pszczyny czy Agnieszka z Częstochowy, gdzie będzie się mówiło o tym, czy kobieta ma przeżyć - dodał.
Polityk zapewnił, że będzie
walczył w Polsce o prawa kobiet, czy  grup zagrożonych opresją:
- Wróciłem także do polskiej polityki po to, żeby przynajmniej na liście partii, za którą odpowiadam, był pełny parytet i pełny suwak. I tak, aby nie było żadnych wątpliwości, że my serio się tą sprawą przejęliśmy - podkreślił szef PO.
- Nikt już nigdy nie będzie w Polsce sam. Nie mówię tu tylko o kobietach. Mówię tu o grupach zagrożonych opresją władzy. Mówię do was wszystkich, którzy mają tę elementarną wrażliwość. Tę elementarną potrzebę oporu przeciwko złu, przeciwko pogardzie, przeciwko nienawiści, że naprawdę jest przed nami wielka szansa. Jest teraz dzisiaj ciężko, smutno, ale jest przed nami wielka szansa. Żeby bycie kobietą w Polsce nie było czymś wymagającym poświęcenia, niebędącym udręką. Że będzie to życie bez zagrożenia, bez strachu o siebie, o swoich bliskich, o swoje córki i wnuczki. Zrobię absolutnie wszystko, co w mojej mocy, podejmę wszystkie potrzebne decyzje, żeby kongresy kobiet nie musiały być znowu zwoływane w obronie fundamentalnych praw kobiet. Przyrzekam wam to - zwrócił się do uczestniczek wydarzenia.
W sieci natychmiast pojawiły się krytyczne komentarze wobec tej decyzji:

Hej, przypominamy tylko:

1. Szanujemy nawet ostrą dyskusję i wolność słowa, ale nie agresję. Przemocowe treści będą usuwane.

2. W komentarzach można swobodnie używać embedów z mediów społecznościowych.

3. Polecamy założenie konta, dzięki temu możesz zobaczyć wszystkie swoje dyskusje w jednym miejscu i dodać coś (👉 Sortownia), co trafi na stronę główną.

4. Jeżeli chcesz Donalda bez reklam, dołącz do naszych patronów: https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA