Logo
  • DONALD
  • IDEA BANK ZOSTAŁ PRZEJĘTY PRZEZ PEKAO, CZYLI WŁAŚCIWIE ZNACJONALIZOWANY

Idea Bank został przejęty przez Pekao, czyli właściwie znacjonalizowany

31.12.2020, 14:31
fot. East News
Bankowy Fundusz Gwarancyjny
poinformował dziś, że
wszczął przymusową restrukturyzację Idea Banku
. Jak podano w komunikacie,
decyzja wynika ze złej sytuacji kapitałowej banku Leszka Czarneckiego
. 3 stycznia Idea Bank zostanie przejęty przez
Pekao
, jeden z największych banków w Polsce, który od 2017 roku znajduje się w zarządzie Skarbu Państwa poprzez ZUS i Polski Fundusz Rozwoju. 
BFG wyjaśnia, że zaistniały
trzy przesłanki, które wymuszają restrukturyzację i przejęcie banku. 
"Po pierwsze, Idea Bank S.A. był zagrożony upadłością. Po drugie, brak było przesłanek wskazujących, że możliwe działania nadzorcze lub działania Idea Banku S.A. pozwolą we właściwym czasie usunąć zagrożenie upadłością. Po trzecie, wszczęcie przymusowej restrukturyzacji wobec Idea Banku S.A. było konieczne w interesie publicznym, rozumianym jako stabilność sektora finansowego i ograniczenie zaangażowania funduszy publicznych" - czytamy. 
Jak podano, przed decyzją przeprowadzono oszacowanie wartości Idea Banku. Wynika z niego, że aktywa Idea Banku nie wystarczają na zaspokojenie jego zobowiązań oraz że kapitały własne Idea Banku wynoszą
minus 482,8 mln zł.
"Zgodnie z zasadą pokrywania przez właścicieli strat zagrożonego upadłością banku akcje banku, podobnie jak obligacje podporządkowane zostaną umorzone. Zarząd banku uległ rozwiązaniu, a kompetencje rady nadzorczej zostały zawieszone".
Wszystkie konta i kredyty klientów zostaną automatycznie przeniesione do Pekao
. BFG informuje również, że nie zostanie zawieszona obsługa klientów. Jak podkreślono, przejęcie Idea Banku ma zabezpieczyć środki klientów.
Sam Leszek Czarnecki, który miał w Idea Banku większość akcji bezpośrednio i pośrednio przez Getin Noble Bank i Getin Holding, przyznaje w rozmowie z
Gazetą Wyborczą
, że jest zaskoczony decyzją BFG. 
-
 Jestem głęboko poruszony i wstrząśnięty
, proszę dać mi czas na skomentowanie tej sytuacji. Nie rozumiem tego. Bank zaczął wychodzić na prostą, ostatnio doinwestowaliśmy go kwotą 160 mln zł. W lutym była szansa na to, by wyjść na zero.
 

Dokarm kaczkę przez internet

Dzięki, że jesteś na Donald.pl. Zobacz nasz manifest na Patronite, dowiedz się co próbujemy zrobić i czy chcesz być tego częścią:

https://patronite.pl/donaldpl

* Sprawdź nasz kanał na Telegramie - codziennie wysyłamy tu najważniejsze wiadomości: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA