Logo
  • DONALD
  • ZBIGNIEW S. PRZEGRAŁ W KASYNIE 200 TYS. ZŁ SWOJEJ FUNDACJI

Zbigniew S. przegrał w kasynie 200 tys. zł swojej fundacji

20.07.2021, 11:15
Kilka dni temu media obiegła informacja o tym, że
biznesmen Zbigniew S.
został oskarżony
wyłudzenie 2 milionów złotych
podatku VAT oraz pranie pieniędzy. Służby oskarżyły także jego żonę oraz dwóch jego współpracowników.
Oskarżenie dotyczy okresu 2011-2013, kiedy Zbigniew S. miał "wykorzystywać przepisy, dzięki którym spółki nabywające nieruchomości miały prawo do odliczeń podatkowych". Żona oraz jego wspólnicy mieli sporządzać fałszywe umowy kupna i sprzedaży trzech nieruchomości. 
S. przebywa obecnie w areszcie. Grozi mu
15 lat więzienia
.
W poniedziałek
Prokuratura Regionalna w Lublinie
skierowała do sądu akt oskarżenia, kolejnych dwóch postępowań przeciwko Zbigniewowi S.. Chodzi o przywłaszczenia pieniędzy fundacji i prania brudnych pieniędzy oraz przywłaszczenia środków pieniężnych podczas gry w kasynie.
- W pierwszym wątku postępowania Zbigniewowi S. postawiono zarzut
przywłaszczenia powierzonych mu przez darczyńców środków fundacji w wysokości ponad 535 tys. zł.
Pieniądze te zostały wykorzystane przez Zbigniewa S. niezgodnie z celami statutowymi fundacji. Według ustaleń śledztwa zostały one przelane z rachunku fundacji na konto spółki kapitałowej, po czym wielokrotnie wypłacano je z bankomatów - przekazali pracownicy działu prasowego Prokuratury Krajowej.
Zbigniewowi S. miała pomagać
żona i syn
:
"Oskarżeni dokonali tego za pomocą rachunków bankowych prowadzonych dla jednej ze spółek powiązanych ze Zbigniewem S." - przekazała prokuratura.
Kolejny zarzut dotyczy przywłaszczenia środków pieniężnych podczas gry w kasynie. Biznesmen w 2019 roku miał kilkukrotnie dokonać płatności ze środków fundacji podczas wizyty w jednym z warszawskich kasyn. Miał w ten sposób wykorzystać 217 tysięcy złotych:
"Podczas nocnych wizyt w kasynie Zbigniew S. wydatkował w ten sposób
217 tys. zł na zakup żetonów do gier hazardowych
" - podała prokuratura.
Mężczyzna usłyszał także zarzut przywłaszczenie pieniędzy na szkodę fundacji, poprzez udzielenie nieoprocentowanej pożyczki na rzecz Edwarda S, a także dokonanie płatności z konta fundacji na rzecz adwokatów w sprawie, która nie była związana z funkcjonowaniem organizacji.
Żona Zbigniewa S. ma także odpowiedzieć za podrobienie dokumentu i poświadczenie nieprawdy. Z kolei Edward S. został oskarżony o pomocnictwo w przywłaszczeniu środków fundacji, a współpracownik Sebastian W. - o pomocnictwo w poświadczeniu nieprawdy w dokumencie.
Zbigniewowi S. i jego żonie grozić może łączna kara do
20 lat pozbawienia wolności
.
Co istotne Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga prowadzi także inne postępowanie S., w którym chodzi o przywłaszczenie blisko 4,5 mln zł pochodzących z wpłat osób zainteresowanych nabyciem udziałów w dwóch spółkach.
Prokuratura Krajowa podaje, że S.
w ciągu ostatnich 20 lat był skazany 28 razy
.
Zobacz też:

Donald.pl na Patronite

Zacznijmy od tego, że czy chcesz, czy nie, dokładasz się do TVP, jak my wszyscy. To już całkiem niezły powód, żeby dla równowagi dać nam dyszkę.

Dowiedz się więcej: https://patronite.pl/donaldpl

 

Więcej memów i Storieshttps://www.instagram.com/donald.pl

A to nasza grupa na Telegramie - kliknij, żeby dostawać podsumowania dnia na telefon: https://t.me/donaldplnews

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA