Logo
  • DONALD
  • BADANIE: AUTOMATYZACJA LUB WDROŻENIE AI PRZYNIOSŁO ZWOLNIENIA W 37% FIRM

Badanie: automatyzacja lub wdrożenie AI przyniosło zwolnienia w 37% firm

07.04.2024, 08:00
Personnel Service przygotował
raport Barometr Polskiego Rynku Pracy
. Wynika z niego, że
37 procent firm zwolniło co najmniej jedną osobę z powodu automatyzacji lub wdrożenia AI
. Najbardziej zagrożeni utratą pracy z powodu wprowadzenia rozwiązań związanych z AI są
mieszkańcy małych miasteczek i wsi
. Z badania wynika, że 22 procent osób z małych miast do 20 tys. mieszkańców ma za sobą doświadczenie utraty pracy na rzecz robota. Z kolei w średnich miastach od 20 do 99 tys., dotknęło to 14 procent mieszkańców. W dużych miastach powyżej 100 tys. pracę z tego powodu straciło 9 procent osób.
W 2023 roku 56 procent pracodawców uważało, że automatyzacja lub wdrożenie sztucznej inteligencji zmniejsza poziom zatrudnienia. Z nowego badania wynika, że takie zdanie ma 48 procent pracodawców.
Z badania wynika także, że choć może pracodawcy pozytywnie podchodzą do kwestii automatyzacji i wprowadzania AI, to
niechętnie decydują się na szkolenia pracowników
.
"Przyspieszająca automatyzacja jest dla pracowników jednym z impulsów do zdobywania nowej wiedzy i kompetencji. Wskazuje też na dużą świadomość zatrudnionych, co do tego jak niezbędne jest ciągłe kształcenie się. W tej edycji badania 55 procent osób deklaruje, że planuje zdobywać nowe umiejętności, o 4 pkt procentowe więcej niż rok temu. Tylko 22 procent pracowników nie ma takiego zamiaru, o 5 pkt procentowych mniej niż rok temu" - podano w badaniu.
"Szkolenia z zakresu obsługi nowych systemów i maszyn planuje 49 procent firm, o 2 pkt procentowe więcej niż rok temu. Dodatkowo niemal co trzeci pracodawca (31 procent) przekwalifikuje osoby, którym robot zabierze pracę, a co ósma (13 procent) na razie nie planuje takich działań, ale nie wyklucza, że w przyszłości konieczne będą szkolenia dla pracowników lub ich przekwalifikowanie. Zupełny brak przygotowania kadry na wdrożenie automatyzacji lub robotyzacji zakłada tylko 3 procent firm, tyle samo co rok temu" - wynika z badania. 
Gazeta.pl, która opisuje raport cytuje ekonomistę Jana Oleszczuka-Zygmuntowskiego, który  uważa, że
poziom automatyzacji w Polsce jest dramatycznie niski
. W 2018 roku w Polsce mieliśmy 42 roboty na 10 tys. pracowników przemysłu. Z kolei regionalni partnerzy, Czechy i Węgry, odpowiednio 135 i 84. Niemcy, które są europejskim liderem, mają 338. Dla porównania światowa średnia to 99 robotów na 100 pracowników.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA