Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW przeprowadzili badanie dotyczące wiedzy finansowej Polaków. Okazuje się, że aż 28 proc. respondentów ocenia swoją znajomość finansów "raczej dobrze", a 4 proc. nawet "bardzo dobrze". Z kolei 29 proc. uważa swoją wiedzę za "raczej małą", a 9 proc. - "bardzo małą".
Tegoroczne wyniki wskazują na
znaczną poprawę stanu wiedzy Polaków
. Jeszcze w 2020 roku 52 proc. badanych uważało, że ma bardzo małą wiedzę, a tylko 12 proc. oceniało ją jako dobrą.
"Głównymi źródłami wiedzy o finansach i ekonomii, mimo spadku w ujęciu rok do roku, pozostają: internet (spadek o 13 pkt proc. do 61 proc.) i media (spadek o 1 pkt proc. do 43 proc.). W porównaniu z ubiegłorocznym badaniem o 8 pkt proc. wzrósł odsetek osób, które w tej kwestii polegają na instytucjach publicznych (do 32 proc.). Niezmiennie wysoko plasują się w tym zestawieniu również instytucje sektora finansowego i banki - wskazuje na nie 39 proc. respondentów" - czytamy w raporcie.
Polacy wykorzystują swoją wiedzę w praktyce. 53 proc. wskazało, że
lepiej rozumie mechanizmy gospodarcze
, 48 proc. widzi poprawę w zarządzaniu budżetem domowym, a 45 proc. ma większe poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Ponadto 46 proc. badanych uważa, że należy interesować się wiadomościami gospodarczymi, 3 na 10 wskazuje na konieczność dywersyfikacji oszczędności, a co piąty Polak twierdzi, że trzeba regularnie odkładać na tzw. czarną godzinę.
- Wyniki tegorocznej edycji badania są odzwierciedleniem otoczenia, w jakim żyjemy i dążenia Polaków do niwelowania negatywnych konsekwencji zachodzących zmian. Staliśmy się bardziej ostrożni i coraz wyraźniej widzimy konieczność poszerzania wiedzy ekonomicznej - ocenił prezes Warszawskiego Instytutu Bankowości Waldemar Zbytek.