Logo
  • DONALD
  • JAPONIA: FIRMA POSTAWIŁA AUTOMATY Z MIĘSEM WIELORYBÓW I ZROBIŁA SIĘ AFERA NA CAŁY KRAJ

Japonia: firma postawiła automaty z mięsem wielorybów i zrobiła się afera na cały kraj

25.01.2023, 07:00
We wtorek w Jokohamie zaczął działać
automat
, w którym można kupić
mięso wielorybów
. Postawiła je budząca kontrowersje firma 
Kyodo Senpaku
zajmująca się połowem wielorybów, a także przetwórstwem i sprzedażą hurtową mięsa oraz produktów pochodnych. Klientów, którzy przyszli wypróbować automat w Motomachi - ekskluzywnej dzielnicy handlowej, witał prezes firmy Hideki Tokoro w czapce w kształcie wieloryba.
Wcześniej Kyodo Senpaku udostępniło automaty w Tokio, kolejny pojawi się w przyszłym miesiącu w Osace. W planach na najbliższe pięć lat jest
100 kolejnych lokalizacji
. W automatach kupić można m.in. surowe mięso do sashimi, steki i bekon z wielorybów. Ceny wahają się od 1000 do 3000 jenów czyli od ok. 33 do 100 złotych.
Jak tłumaczył prezes firmy podczas uroczystego otwarcia w Jokohamie, automaty powstały z myślą o osobach, które chcą zjeść mięso z wielorybów, ale nie mają na to szans. Większość dużych sklepów i supermarketów nie chce bowiem sprzedawać tego typu mięsa.
- Istnieje wiele dużych supermarketów, które boją się nękania przez grupy przeciwne wielorybnictwu, więc nie będą sprzedawać wielorybów. Tymczasem są ludzie,
którzy chcą zjeść wieloryba, ale nie mogą
- mówił Hideki Tokoro.
Prezes firmy chwalił się też sukcesami sprzedaży z automatów w
Tokio
, która - jak zapewniał - przerosła oczekiwania firmy.
Choć japoński rząd utrzymuje, że jedzenie wielorybów jest cenioną częścią japońskiej kultury,
konsumpcja wielorybiego mięsa
, której szczyt przypadał na początek lat 60.,
stale spada
, ponieważ inne rodzaje mięs stały się bardziej dostępne i niedrogie. Według rządowych danych w w 2021 roku spożycie mięsa wielorybów wyniosło 1000 ton, w porównaniu do 2,6 mln ton kurczaków i 1,27 mln ton wołowiny. W szczytowym momencie, w 1962 roku roczne spożycie mięsa wielorybów wynosiło 233 000 ton. 
Przypomnijmy, że w 2019 roku Japonia zrezygnowała z członkowstwa w Międzynarodowej Komisji Wielorybnictwa (IWC), dzięki czemu przemysłowe połowy wielorybów znów są w kraju legalne. IWC zakazała komercyjnych połowów w 1986 roku, gdy niektóre gatunki wielorybów były bliskie wyginięcia.
Uruchomienie automatów z mięsem wielorybów wzbudziła
sprzeciw organizacji proekologicznych
. Aktywiści oskarżyli Kyodo Senpaku o podjęcie "desperackiej próby wsparcia okrutnego i upadającego przemysłu wielorybniczego w Japonii".
"
Mrożący krew w żyłach ruch marketingowy
ma na celu zwiększenie spożycia mięsa wielorybów jako kolejnego kroku w próbach ochrony przemysłu i odwrócenia spadku spożycia mięsa wielorybów w Japonii" - podkreśliła w wydanym oświadczeniu organizacja Whale and Dolphin Conservation. 
- Ta cyniczna sztuczka sprzedażowa pojawia się w czasie, gdy agencja rybołówstwa w Japonii zamierza zwiększyć krajowe kwoty połowów wielorybów za około dwa lata i prawdopodobnie zwiększyć listę gatunków, które można zabić - tłumaczyła w rozmowie z mediami Astrid Fuchs, aktywistka organizacji. 
 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA