Serwis Politico informuje, że
Meta
, do którego należy m.in. Facebook i Instagram, została
ukarana przez Unię Europejską
grzywną w wysokości
1,2 miliarda dolarów
. Należy nadmienić, że kara jest rekordowa - najwyższa w historii europejskiego prawa dotyczącego prywatności danych, znanego jako Ogólne rozporządzenie o ochronie danych, które znane jest jako RODO.
Nad spójnym stosowaniem ogólnego rozporządzenia o ochronie danych
RODO
czuwa Europejska Rada Ochrony Danych.
Grzywna została nałożona na Metę w związku z naruszenia przez firmę przepisów dotyczących prywatności użytkowników, a konkretnie za przesyłanie danych należących do użytkowników Facebooka z UE na serwery w Stanach Zjednoczonych.
-
Naruszenie Meta jest "bardzo poważne
, ponieważ dotyczy przekazywania, które jest systematyczne, powtarzalne i ciągłe" - skomentowała decyzję Andrea Jelinek, przewodnicząca Europejskiej Rady Ochrony Danych, będącej jednym z organów UE.
- Facebook ma miliony użytkowników w Europie, więc ilość przesyłanych danych osobowych jest ogromna. Bezprecedensowa kara jest mocnym sygnałem dla organizacji, że poważne naruszenia mają daleko idące konsekwencje - dodała.
Meta już zapowiedziała odwołanie się od orzeczenia.
Grzywna nałożona przez organ Unii Europejskiej jest rekordowa dla Meta Platforms w Europie. Z kolei już wcześniej koncern z powodu naruszeń dotyczących prywatności użytkowników musiał zapłacić 5 mld dolarów kary nałożonej przez amerykańską Federalną Komisję Handlu. Chodziło wówczas o bezprawne przetwarzanie danych prawie 90 mln użytkowników Facebooka, które posłużyły spółce Cambridge Analytica do profilowaniu reklam m.in. na potrzeby kampanii prezydenckiej Donalda Trumpa w 2016 roku i akcji popierającej Brexit.