Logo
  • DONALD
  • PREZYDENT PODPISAŁ USTAWĘ "LEX IZERA", DZIĘKI KTÓREJ BĘDZIE MOŻNA WYCIĄĆ LAS, ABY POSTAWIĆ FABRYKĘ SAMOCHODÓW ELEKTRYCZNYCH

Prezydent podpisał ustawę "Lex Izera", dzięki której będzie można wyciąć las, aby postawić fabrykę samochodów elektrycznych

29.08.2021, 08:04
fot. East News
Prezydent
Andrzej Duda podpisał wczoraj specustawę, która umożliwi wymianę gruntów z Lasami Państwowymi
w Jaworznie i Stalowej Woli pod inwestycje np. z obszaru energii. Ustawa obejmuje łącznie ponad 1,2 tys. ha gruntów na 80 działkach w obu miastach. Potocznie nazwano ją "Lex Izera" od nazwy marki, która będzie mogła teraz wybudować fabrykę samochodów elektrycznych.
- Ludzie będą mieli prace. W obydwu miejscach.
To jest kilkanaście tysięcy miejsc pracy w perspektywie.
Ustawa jest dedykowana tylko dwóm miejscom w Polsce, konkretnym działkom, oznaczonym w załączniku; jest ustawą absolutnie incydentalną, nie jest aktem prawnym o charakterze generalnym - tłumaczył Duda.
Treść ustawy zakłada, że w ciągu dwóch lat od wejścia nowych przepisów można będzie dokonać zamiany określonych terenów należących do Lasów Państwowych na inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa, na których możliwe będzie prowadzenie gospodarki leśnej. Ustawa wyłącza z zamiany obszary objęte formami ochrony przyrody m.in. tereny Natura 2000.
Lex Izerze sprzeciwiają się politycy opozycji, mieszkańcy, organizacje pozarządowe i ekolodzy. Wprowadzone zasady nie były konsultowane z samorządami czy działaczami społecznymi, a ich treść może doprowadzić do nadużyć i niszczenia przyrody. 
Fabryka Izery miałaby powstać na dobrze skomunikowanej 118-hektarowej działce, która była kiedyś terenem przemysłowym. Urzędnicy w Jaworznie twierdzą, że jego rekultywacja nie zakończyła się sukcesem. Na wymianę zaoferowali 300 ha dobrze utrzymanych terenów leśnych należących do gminy Jaworzno.
- To jest tzw. brownfield, czyli inwestycje realizowane poprzez ponowne wykorzystanie obszarów przemysłowych.
Nie przeznaczylibyśmy terenu, który jest lasem wartościowym przyrodniczo
. [...]  W tym miejscu został głęboko wybrany piasek, który później zasypano skałą płonną z kopalni, czyli tym, co jest wydobywane z węglem. Choć może przyzwyczailiśmy się do innego wyglądu hałdy,
to w rzeczywistości jest w 100% wypłaszczona hałda
– tłumaczył w rozmowie z Onetem
Tomasz Tosza
, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów w Jaworznie.
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA