Logo
  • DONALD
  • EGZAMINATORZY NA PRAWO JAZDY ZACZĘLI NAGLE CHOROWAĆ I ZGASZAĆ POSTULATY, OFICJALNIE STRAJKU NIE MA

Egzaminatorzy na prawo jazdy zaczęli nagle chorować i zgaszać postulaty, oficjalnie strajku nie ma

05.07.2022, 11:15
W wielu miastach w Polsce trwa
akcja protestacyjna egzaminatorów na prawo jazdy
, którzy domagają się m.in. podwyżek i zmian w systemie egzaminowania. Część z nich nie stawiła się w pracy, przedstawiając zwolnienia lekarskie. W związku z tym w niektórych miastach trzeba było odwołać egzaminy. 
Do pracy nie przyszła wczoraj część egzaminatorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego m.in. w
Gdańsku, Gdyni, Białymstoku, Krośnie i Rzeszowie
. Nie jest to oficjalny strajk, przedstawiciele związków zawodowych nie odnoszą się do sytuacji, odsyłając do organizatorów protestów. Dziś do akcji dołączyli egzaminatorzy m.in. ze 
Szczecina
. W
Elblągu
do pracy przyszła połowa z nich, w
Gorzowie Wielkopolskim
tylko jeden z dziewięciu egzaminatorów, odwołano więc 80% egzaminów. 
Jak wynika z cytowanego przez TVP Gdańsk pisma egzaminatorów, które trafiło do Ministerstwa Infrastruktury, domagają się oni "pełnej
niezależności i obiektywności
decyzji egzaminatora dotyczącej wyniku egzaminu" oraz "zmiany systemu egzaminowania". Wśród postulatów są też "zmiany poziomu wynagradzania osób realizujących zadania w zakresie zawodu egzaminatora" oraz "zmiany w systemie koordynacji i komunikacji pomiędzy środowiskiem egzaminatorów a Ministerstwem Infrastruktury".
Jak wyjaśnia w rozmowie z RMF FM egzaminator z Rzeszowa
Wiesław Kubowicz
zmiany w systemie egzaminowania są konieczne, ponieważ obecnie wymusza on "bezduszny automatyzm".
- Czasami osoba, która zasługuje na to, żeby zdobyć prawo jazdy, nie otrzymuje go, a osoba, która nie zasługuje, bo jej się czasami udaje, otrzymuje je. To jest niesprawiedliwe. Naszym zdaniem powinna być albo decyzja punktowa, albo podejmowana przez egzaminatora.
 Jesteśmy trochę robotami przez te przepisy
. Egzaminy mamy zaplanowane co 45 minut. Często bywa tak, że egzamin się przedłuża. Presja czasowa jest czynnikiem, który dezorganizuje wszystko - mówi. 
- Akcja protestacyjna wynika z
frustracji i beznadziejności
w środowisku pracy. Ubolewamy nad tym, że wprowadza znaczne niedogodności i komplikacje, ale 2 lata walczymy z ministerstwem o zmianę pewnych rozporządzeń, systemu egzaminowania - dodaje. 
Egzaminator zwraca również uwagę, że
od 14 lat nie zmieniła się tabela wynagrodzeń egzaminatorów
. Egzaminator rozpoczynający pracę otrzymuje na rękę niecałe 3000 zł, co - w opinii egzaminatorów - nie zachęca młodych do podejmowania tej pracy. Więcej zarabiają instruktorzy, tymczasem średnia wieku egzaminatora to już 55 lat. 
Minister infrastruktury
Andrzej Adamczyk
w komentarzu udzielonym RMF FM podkreśla z kolei, że "ma świadomość oczekiwań dotyczących podwyżek pensji egzaminatorów". Zwraca jednak uwagę, że realizacja tych oczekiwań nie będzie możliwa, jeśli nie zostanie podniesiona opłata za podejście do egzaminu. 

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »

Źródła:

1. https://www.facebook.com/bialystokword/posts/1435894940187314https://www.facebook.com/bialystokword/posts/1435894940187314
2. https://twitter.com/dawid_j_siwek/status/1544214923693244417?s=20&t=6P4GOwzYwRfhkR5PG4VYswhttps://twitter.com/dawid_j_siwek/status/1544214923693244417?s=20&t=6P4GOwzYwRfhkR5PG4VYsw
Pokaż więcej (3)
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA