Logo
  • DONALD
  • BADANIE: PONAD POŁOWA POLAKÓW WYKAZUJE NIEKTÓRE Z OBJAWÓW DEPRESJI, JEST NAM CIĘŻKO

Badanie: ponad połowa Polaków wykazuje niektóre z objawów depresji, jest nam ciężko

05.03.2022, 14:00
fot. East News
Z najnowszego badania UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl wynika, że aż
62 proc. Polaków odczuwa syndromy depresji
m.in. uczucie zmęczenia, brak energii, obniżenie nastroju czy kłopoty ze snem. 
Z kolei 33 proc. respondentów nie odczuwa takich oznak, a pozostałe 6 proc nie potrafiło tego określić. 
- Fakt, że ponad 60 proc. dorosłych Polaków wskazuje na objawy, które mogą być powiązane z depresją, jest bardzo alarmujący. Jednak to nie oznacza, że tylu Polaków realnie zmaga się z chorobą - tłumaczył psycholog
Michał Murgrabia
, współautor badania. 
Murgrabia dodał, że nieadekwatne poczucie winy, obniżony nastrój czy wyraźnie zaniżona satysfakcja z wykonywanych aktywności mogą być bardzo obciążające i utrudniać codzienne funkcjonowanie. 
Najwięcej badanych (38 proc.) skarżyło się na uczucie zmęczenia i brak energii
, nieco mniej (29 proc.) na obniżenie nastroju i problemy ze snem. 19 proc. Polaków czuje, że ma osłabioną koncentrację, 17 proc. pesymistycznie ocenia swoją przyszłość, 16 proc. boryka się z niską samooceną, a 13 proc. nie czuje przyjemności z rzeczy, które kiedyś bardzo lubiło. 
- Poczucie braku energii może być związane z wieloma czynnikami i występować też w innych zaburzeniach psychicznych. Jeśli danej osobie trudno jest samej odpowiedzieć na pytanie, dlaczego czuje taki objaw,
powinna udać się do lekarza lub psychologa
- ocenił współtwórca badania. 
Okazuje się, że uczucie zmęczenia najczęściej wskazywali badani mający 36-55 lat (41 proc. w tej grupie wiekowej), 18-22 lata (40 proc.), oraz 23-35 lat (38 proc.). Natomiast jedynie  32 proc. osób w wieku 56-80 lat odczuwa takie symptomy. 
Problem z brakiem energii był również najpopularniejszy wśród respondentów z miejscowości liczących od 5 tysięcy do 19 tysięcy mieszkańców (49 proc). Polacy zamieszkujący miasta od 200 tysięcy do 499 tysięcy osób stanowili 34 proc. 
Wpływ na uczucie zmęczenia mają także zarobki.
47 proc. badanych uzyskujących miesięczne dochody netto w kwocie poniżej 1 tysiąca zł wskazywało problemy z brakiem energii. Natomiast wśród osób zarabiających powyżej 9 tys. zł jedynie 35 proc. skarżyło się na ten objaw. 
- Osoby zarabiające poniżej tysiąca złotych prawdopodobnie częściej wykonują pracę fizyczną, którą mogą bezpośrednio wiązać z poczuciem zmęczenia i braku energii - stwierdził Murgrabia. 
Nasza kondycja psychiczna ucierpiała również przez pandemię koronawirusa. Aż 47 proc. badanych, którzy wykazują aktualnie objawy depresji, uznało, że przez wirusem nie miało takich problemów. 
Badanie zostało przeprowadzone na początku lutego na reprezentatywnej grupie 1040 dorosłych Polaków metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview).
Jeżeli sam/sama zmagasz się właśnie z kryzysem, nie bój się prosić o pomoc. Załączamy przydatne telefony i linki, które mogą uratować życie Twoje i bliskich. 
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (całodobowy)
Bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych: 116 123 
Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12
Telefon zaufania dla seniorów: 22 635 09 54
Niebieska Linia – Bezpłatny ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie: 800 120 002 (całodobowy)
Zobacz też:

Dokarm kaczkę przez internet

Zapraszamy do zapoznania się z naszym Patronite, także jeżeli nie zamierzasz nic wpłacać. To jest nasz manifest:

https://patronite.pl/donaldpl

STRONA GŁÓWNA »
NAJLEPSZE KOMENTARZE TYGODNIA